Vyšetřovaný rumunský premiér odstoupil z čela vládní strany

ČTK ČTK
12. 7. 2015 22:48
Podle prokuratury je Ponta podezřelý ze střetu zájmů, praní špinavých peněz a daňových podvodů. On to vždy popíral s tím, že veškerá obvinění jsou politicky motivovaná.
Foto: Reuters

Bukurešť - Rumunský premiér Victor Ponta odstoupil z funkce předsedy vládní Sociálnědemokratické strany. Prokuratura předsedu vlády vyšetřuje v souvislosti s korupcí, on tvrdí, že chce dokázat svou nevinu, uvedla dnes agentura AP. Prezident Klaus Iohannis Pontu již dříve vyzval, aby rezignoval i jako premiér, on to ale odmítl.

Podle prokuratury je Ponta podezřelý ze střetu zájmů, praní špinavých peněz a daňových podvodů, on to vždy popíral s tím, že veškerá obvinění jsou politicky motivovaná. Obvinění se týkají let 2007 a 2008, kdy se nynější premiér živil jako právník a následně byl poslancem.

Ponta v neděli na Facebooku uvedl, že končí v čele své strany, aby dokázal svou nevinu. V pondělí by se měl objevit před zástupci prokuratury.

Dvaačtyřicetiletý premiér se tři týdny neúčastnil politického dění v Rumunsku, protože byl na operaci kolene v Turecku. Do práce se vrátil až tento týden ve čtvrtek. Odjezd ze země vyvolal otázky ohledně jeho politické budoucnosti i stability rumunské vlády, uvedla agentura Reuters. Do nemocnice v Istanbulu dorazil bez toho, že by informoval prezidenta či veřejnost.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Pražská ČSSD navrhla, aby kandidátku v hlavním městě vedla Maláčová

Předsednictvo pražské ČSSD požádalo celostátní vedení strany, aby v čele kandidátky v hlavním městě v letošních sněmovních volbách byla ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, sdělil předseda pražské sociální demokracie Petr Pavlík. Postup, podle kterého o vedoucí místo kandidátky přijde bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), je podle něj však v rozporu s řádem přípravy voleb. Na úpravu kandidátky upozornil server Seznam Zprávy.

Podle pondělního usnesení pražské ČSSD, které bylo podle Pavlíka schváleno o jeden hlas, by se měl kromě Maláčové na druhém místě kandidátky objevit bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický a na pátém místě někdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Nikoho z nich však nenavrhla žádná z pražských organizací do 18. března, dokdy na to měly čas, řekl Pavlík. "Vůbec neprošli primárními volbami, je to v rozporu s řádem přípravy voleb," sdělil Pavlík ČTK.

Zdroj: ČTK
Další zprávy