Australští vojáci nezákonně zabíjeli v Afghánistánu, připustil šéf obranných sil

ČTK ČTK
19. 11. 2020 7:02
Šéf australských obranných sil Angus Campbell připustil, že existují věrohodné důkazy o tom, že příslušníci speciálních jednotek v Afghánistánu nezákonně zabili 39 lidí.
Šéf australských obranných sil Angus Campbell
Šéf australských obranných sil Angus Campbell | Foto: Reuters

Austrálie před čtyřmi lety zahájila vyšetřování postupu svých vojáků v Afghánistánu z let 2005 až 2016 poté, co se v médiích objevila obvinění ze zabíjení neozbrojených afghánských mužů a dětí.

Zpráva z vyšetřování ukázala, že 25 příslušníků speciálních jednotek zabilo vězně, zemědělce nebo další civilisty. S dalšími dvěma lidmi krutě zacházeli. Stalo se to, když tito lidé byli v zajetí, a tudíž chránění na základě mezinárodního práva, podotýká agentura Reuters. Nešlo o situaci, kterou by šlo označit za bojovou.

"Jménem australských obranných sil se upřímně a bezvýhradně omlouvám Afgháncům za jakékoliv přečiny spáchané australskými vojáky," cituje britská BBC Campbella na svých internetových stránkách.

Během vyšetřování se australští inspektoři zaměřili na 57 incidentů a vyslechli stovky svědků. Až do nynějška z něho bylo známo jen málo podrobností a pro elitní vojáky, kteří podle závěrů neoprávněně zabíjeli, z něho přímo nevyplývá hrozba postihu. Nicméně případy se bude zabývat zatím nejmenovaný speciální vyšetřovatel, který určí, zda jsou důkazy dostatečné pro zahájení trestního stíhání.

Už minulý týden australský premiér Scott Morisson varoval, že zpráva přinese Australanům "nepříjemné informace". Dnes, před zveřejněním závěrů vyšetřování, telefonoval afghánskému prezidentovi Ašrafu Ghanímu, aby vyjádřil hluboký zármutek nad jejich obsahem.

Ačkoliv značné části zprávy, včetně jmen údajných pachatelů, jsou začerněné, vyplývá z ní, že příslušníci speciálních jednotek měli nařízeno zabíjet neozbrojené Afghánce. "Existují důvěryhodné informace, že vojáci měli od svých velitelů nařízeno zastřelit vězně, aby si mohli připsat svoji první smrtící ránu," uvádí se ve zprávě. Když vojáci někoho zabili, vše uspořádali tak, aby to vypadalo, že na místě došlo k boji. Nastražili tam zbraně nebo předměty, jako jsou granáty, aby své jednání ospravedlnili.

Austrálie je blízkým spojencem USA a v Afghánistánu její vojáci působí od roku 2002. V zemi se vystřídalo 39 000 příslušníků australské armády a více než čtyři desítky jich byly zabity.

Video: "Popadla jsem zbraň a dva z nich zabila," vypověděla Afghánka, které Tálibánci zastřelili rodiče

Tálibánci zastřelili Afghánce Kamar Gulové rodiče. "Popadla jsem zbraň a dva z nich zabila," vypověděla dívka. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy