reklama
 
 

Vyšetřování nehody autobusu: Znalci prozkoumají vrak

25. 6. 2012
Co nehodu autobusu zapříčinilo, stále není jasné. Stav 13letých sester se lepší

Záhřeb - Chorvatští znalci znovu prozkoumají vrak českého autobusu, který v sobotu havaroval cestou na Makarskou riviéru.

Příčina nehody zatím není známa, vyšetřovatelé dosud nezveřejnili snímky z dopravních kamer.

V neděli však vyslechli v nemocnici v Gospiči ty cestující, kteří v okamžiku nárazu nespali a jejichž svědectví by mohlo pomoci, napsal server Novilist.hr.

Autobus havaroval v sobotu časně ráno na dálnici A1 ve střední části Chorvatska. Osm z 51 lidí ve vozidle nehodu nepřežilo. V neděli večer se 24 zraněných z autobusu vrátilo armádním speciálem do Česka.

V nemocnici ve městě Gospič v pondělí ráno zůstávali čtyři zranění. Ještě v neděli večer jich bylo pět - jedna pacientka je ale už na cestě domů.

Podle Jindry Malé, české konzulky v Rijece, z nemocnice v Gospiči možná během dneška propustí ještě další zraněnou, ostatní v průběhu tohoto týdne.

Kromě zlomenin mají po celém těle pohmožděniny, jeden ze zraněných trpí silnými závratěmi.

"Domů budou moci jet, až si budeme jisti, že se stav nemůže zkomplikovat," řekla ředitelka kliniky Marija Vrkljanová Ilijevská portálu jutarnji.hr.

Těžce zraněné sestry

V péči lékařů v Záhřebu zůstávají také dvě těžce zraněné třináctileté sestry. Za těmi do nemocnice přijeli z Česka jejich rodiče.

Ošetřující lékař dvojčat ČTK řekl, že ta s lehčím zraněním je bez teplot. Její sestře, která utrpěla mnohočetná zranění včetně úrazu mozku, zdravotníci snižují dávky sedativ.

Dívka je nadále v umělém spánku, ale začíná prý reagovat. Zatím podle lékaře není jasné, zda bude probouzena v pondělí nebo v úterý.

Co nehodu zavinilo, zatím není jasné. V Chorvatsku se ale o víkendu nejčastěji spekulovalo o tom, že řidiče přemohl mikrospánek.

Potíže se silnicí

Server Slobodnadalmacija.hr připomíná, že za osm a půl roku od otevření dálnice do Dalmácie na ní zahynulo 150 lidí a dalších 1400 utrpělo zranění.

Upozorňuje také na to, že vozovka na zhruba půlkilometrovém úseku kolem místa nehody byla během uplynulých let mnohokrát opravována. Silničáři museli úsek dokonce úplně vyměnit, a to kvůli nestabilnímu a nekvalitnímu podloží, které je na chorvatské hlavní dálnici netypické.

Podívejte se na fotografie z místa nehody

Nerovnosti jsou podle serveru vidět i pouhým okem a nepozorného řidiče mohou vyvést z jeho pruhu. Na druhou stranu je ale i kvůli nedalekému tunelu v úseku, kde se nehoda stala, omezena rychlost na 100 kilometrů v hodině.

Druhým faktorem, který mohl přispět k tragickému výsledku nehody, jsou podle serveru jen jednoduchá svodidla dělící oba jízdní směry. Přes opakované výhrady chorvatských dopravních odborníků ale byly nahrazeny pevnějšími jen v části dálnice.

autoři: Zahraničí, ČTK | 25. 6. 2012

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama