Vyšetřování Gorily vázne, exministr slibuje nové důkazy

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
31. 1. 2013 8:28
V úspěšné vyšetření kauzy Gorila už nedoufají ani organizátoři loňských protestů
Foto: Ondrej Kubovič, Aktuálne.sk

Bratislava - Mají aktéři kauzy Gorila důvod se bát? Dosavadní vyšetřování údajného propojení slovenské politiky s byznysem spíše naznačuje, že vše vyšumí do ztracena.

A to navzdory veřejným proklamacím politiků o maximálním nasazení vyšetřovatelů či příslibům nových třaskavých důkazů.

Exministr vnitra Daniel Lipšic tvrdí, že současná vláda se snaží aféru ututlat. "Potvrzuje se, že současná vládní garnitura nemá zájem Gorilu vyšetřit," řekl Aktuálne.sk.

"Nové skutečnosti představím příští týden, kdy bude parlament jednat o zprávě k vyšetřování kauzy," slibuje.

Nevidím nic, neslyším nic

Lipšicovi vadí především dosud nezodpovězená otázka, zda se v bratislavském konspiračním bytě sešel se spolumajitelem finanční skupiny Penta Jaroslavem Haščákem i současný premiér Robert Fico (Smer-SD).

Foto: Reuters

Současný šéf resortu a Ficův stranický kolega Robert Kaliňák podobné spekulace smetl ze stolu.

"To už bylo zodpovězeno tisíckrát. Takovými dotazy se snaží odpovědnosti vyhýbat ti, kteří nechtějí být konfrontování s milionovými částkami, které měli získat za vlády Mikuláše Dzurindy," vyrazil do protiútoku.

Ve zprávě, kterou si minulý týden už podruhé vyžádali poslanci Národní rady SR, speciální prokurátor Dušan Kováčik píše, že od začátku loňského roku byly vyslechnuty zhruba tři desítky lidí a vyšetřovací tým zajistil listinné důkazy týkající se privatizace státních podniků. Žádné obvinění ale dosud nepadlo.

"Dosud se nepodařilo prokázat poskytnutí či přijetí úplatků," vysvětlil Kováčik s tím, že dalších padesát svědků stále čeká na výslech, a to nejen na Slovensku, ale i v Rakousku, Irsku, Británii či Itálii.

Byli jsme naivní amatéři

Kauza Gorila byla jedním z faktorů, které loni překreslily mapu slovenské politické scény a přivedly Ficovy sociální demokraty k jednoznačnému vítězství v březnových předčasných parlamentních volbách.

Údajný spis tajné služby SIS z dob vlády Mikuláše Dzurindy tehdy vyhnal do ulic tisíce lidí.

Organizátoři tehdejších protestů ale nevěří, že by vyšetřovatelé dospěli k nějakému závěru. "Byli jsme naivní a amatérští, když jsme si mysleli, že můžeme něco změnit," přiznává Petr Pčolinský, jeden z těch, kteří svolávali lidi na náměstí.

Byť by podle vlastních slov nyní spoustu věcí udělali jinak, sami prý ničeho nelitují. "Díky protestům jsem poznala povahu našeho národa, i když jsem v daném období nedokázala mít nadhled. Všechno se dělo velmi rychle," vzpomíná další z tváří protestů Lucie Gallová.

Navzdory skepsi ohledně vyšetřování jsou někdejší demonstranti přesvědčeni, že díky mítinkům se z Gorily nestala jedna ze stovek kauziček. "Lidé jsou citlivější. Mnohým se veřejným pranýřováním systému, v němž žijeme, otevřely oči, jak se hospodaří s jejich penězi," je přesvědčen Pčolinský.

 

Právě se děje

Další zprávy