Vyšetřování českých kmotrů ustupuje do pozadí, píše Sme

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
18. 7. 2013 12:40
Slovenský deník spekuluje o napojení vyšetřovatelů a prokuratury na Miloše Zemana
Foto: Vojtěch Marek

Bratislava - Slovenský deník Sme spekuluje o možných důvodech toho, proč vyšetřování korupční činnosti českých "kmotrů" v rozsáhlé aféře ustupuje do pozadí.

Podezření zahrnující mafiánské praktiky některých "podnikatelů" a lobbistů ovládajících a tunelujících prostřednictvím blízkých politiků veřejné finance je přitom nejdůležitější částí vzájemně propletených obvinění v této kauze, napsal ve čtvrtek deník.

Pokud se podle Sme potvrdí, že vyšetřovatelé zanedbávají prověřování té části kauzy, která se týká "kmotrů", dostane větší váhu zatím ničím nepodložený názor, že policie a prokuratura pracují v aféře na objednávku prezidenta Miloše Zemana či opoziční sociální demokracie.

Ti mají zájem na diskreditaci bývalé vlády, ale nikoliv na likvidaci mnohem nebezpečnějšího "kmotrovského" systému, který sami pomáhali vytvářet a ze kterého i těžili, napsal komentátor.

List připomněl, že celou aféru odstartovalo právě vyšetřování korupční činnosti lobbistů. Podle dostupných informací se rozsáhlá akce detektivů spojená se zatýkáním politiků a úředníků uskutečnila v červnu na základě odposlechů, které policie nasadila na lobbistu Romana Janouška.

Odsouzení Nagyové bude paradoxem

Součástí aféry je vyšetřování podezření ze zneužití vojenského zpravodajství blízkou spolupracovnicí expremiéra Petra Nečase Janou Nagyovou a údajná korupce tří bývalých poslanců ODS.

Sme soudí, že zneužití vojenských tajných služeb k soukromým účelům ukazuje spíše na osobní selhání. Posouzení, zda přidělování trafik bývalým poslancům je trestným činem, je zase prý věcí právního názoru.

"V případě kmotrů ovšem jde o nespornou korupci, zneužití funkcí a trestné činy. A jde zejména o zásadní systémový problém (nejen) české politiky, který ji ničí dlouhodobě a způsobuje státu a občanům obrovské finanční škody. Jeho úspěšné trestání s odstrašujícím účinkem by bylo nejužitečnějším úspěchem policie a prokuratury," míní deník.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu, jenž trojici exposlanců ODS vyňal kvůli poslanecké imunitě z pravomoci žalobců, může podle Sme aféra ohledně údajného uplácení exposlanců vyústit pouze v potrestání Nagyové.

"V krajním případě může dojít k paradoxní situaci, že bude odsouzena milenka Petra Nečase, paní Nagyová, za to, že s poslanci korupční kšeft dohodla, ale nebudou odsouzeni exposlanci, kteří kšeft přijali, protože je v té době (na rozdíl od Jany Nagyové) chránila imunita s velmi širokým chápáním toho, co je 'politický projev', na který se vztahuje," poznamenal deník.

I v případě, že by soudy nakonec rozhodly, že trafiky nejsou trestným činem a že poslanci se vzdali mandátu z přesvědčení, není to podle komentátora důvodem pro výzvy k odchodu prokurátora a šéfů policie. V reakci na rozhodnutí Nejvyššího soudu expremiér Nečas vybídl k rezignaci dva státní zástupce.

 

Právě se děje

Další zprávy