Výrobce vozítek Segway se na jednom z nich zabil

Zahraničí Zahraničí
28. 9. 2010 17:10
James W. Heselden spadl z útesu do řeky. Bylo mu 62 let.

Londýn - Britský milionář Jim Heselden zemřel poté, co se s dvoukolovým elektrickým vozítkem Segway zřítil z útesu do řeky. Heselden byl majitelem společnosti, která vozítka vyrábí.

Neštěstí se stalo nedaleko města Leeds na severu Anglie.

Dvaašedesátiletého Heseldena List Sunday Times zařadil na seznam 1000 nejbohatších obyvatel Velké Británie. Jeho majetek se odhadoval na více než 166 milionů liber (4,8 miliardy korun). Heselden zároveň patřil ke známým lidumilům. Na charitu přispěl během svého života miliony liber.

Policie jeho smrt vyšetřuje jako nešťastnou náhodu.

Heseldenova cesta k bohatství však nebyla jednoduchá. Ze školy odešel již v patnácti letech a následně se živil jako horník. Po stávce horníků v roce 1984 však ztratil práci. Postupně se z něj ale stal zámožný podnikatel. Zbohatl díky britské společnosti Hesco Bastion, která se mimo jiné zabývá výrobou pro armádu.

Později Heselden zakoupil také americkou společnost Segway, která vyrábí oblíbená dvoukolová vozítka.

Segway je dopravní prostředek pro jednoho pasažéra poháněný elektromotorem. Na jedno nabití ujede až 40 kilometrů při rychlosti 20 kilometrů za hodinu. Vozítko je s oblibou využíváno také při turistických prohlídkách ve větších městech.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy