Vypuštění lampionu štěstí se podražilo. Za požár má Němka platit 1,4 milionu korun

ČTK ČTK
4. 11. 2015 21:40
Němka při oslavě svatby své dcery vypustila do vzduchu čtyři lampiony štěstí. Jeden z nich ovšem zapálil kotviště jachet na řece Rýnu. Podle soudu dokázala žena možné nebezpečí rozpoznat, a tak jí uložil pokutu 50 tisíc eur.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Berlín - V přepočtu více než milion korun musí zaplatit žena ze západu Německa jako náhradu škody vzniklé při požáru způsobeném lampionem štěstí, který vypustila. O dnešním rozhodnutí soudu v Koblenci informovala agentura DPA.

Lampion štěstí, který lidé v jihovýchodní Asii tradičně vypouštějí při obřadech a rodinných oslavách, vynáší k nebi horký vzduch z hořícího knotu uvnitř.

Potrestaná Němka chtěla tímto způsobem v dubnu 2009 oslavit svatbu své dcery, a vypustila proto do vzduchu čtyři lampiony. Jeden z nich však o 300 metrů dál dopadl na kotviště jachet na řece Rýnu a zapálil ho.

Soud v Koblenci dnes vyhověl žalobě majitelů přístaviště a uložil ženě pokutu ve výši 50 tisíc eur (1,4 milionu Kč). Odůvodnil to tím, že žena nebezpečí těchto "létajících žhářů" určitě dokázala rozpoznat. Proti rozhodnutí soudu se žena může ještě odvolat. Několik měsíců po tomto incidentu spolková země Porýní-Falc, kde se incident odehrál, používání lampionů štěstí zakázala.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Šéf vojenských zpravodejců Beroun potvrdil, že se debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu

Šéf vojenských zpravodajců Jan Beroun potvrdil, že se na schůzce na ministerstvu vnitra debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu, řekla předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

Šéf komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství Vít Rakušan (STAN) uvedl, že nemá pochybnosti o tom, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) cestu do Ruska plánoval. Není to podle něj v souladu s tím, co bylo řečeno dřív.

Připravujeme podrobnosti.

Další zprávy