Vypněte topení, zhasněte světla. Vymoženosti moderního světa škodí lidskému zdraví

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
14. 10. 2015 19:20
Využíváním ústředního topení a umělého osvětlení lidé oslabují svůj imunitní systém. Lidské tělo, které se po tisíce let vyvíjelo tak, aby reagovalo na změny ročních období, žije v domnění permanentního léta. Může být proto více náchylné k onemocnění civilizačními chorobami.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Ústřední topení a umělé osvětlení negativně působí na lidské zdraví.

Takto uměle vytvořené "věčné léto" a "věčný den" mohou vážně poškozovat imunitní systém, a dokonce vést ke zkracování života.

Lidé se, stejně jako ostatní živočichové, po miliony let vyvíjeli tak, aby se dokázali přizpůsobit změnám ročních období. Vymoženosti moderní doby však dokážou tento mechanismus dokonale zmást.

Lidské geny zvládnou tělo ochránit před sezónními onemocněními, jako je například chřipka.

V létě se tyto geny utlumí, aby mohly začít fungovat jiné.

Kvůli možnosti celoročního vytápění však lidské tělo žije v domnění, že je léto neustále. S využíváním umělého osvětlení dlouho do noci navíc lidé svému organismu nedopřejí ani dostatek odpočinku.

Stejně jako nám naše tělo podle denního rytmu říká, kdy máme jít spát a kdy vstávat, funguje i na základě sezónního rytmu.

Světlo a teplo 24 hodin denně, 365 dní v roce

"V průběhu dvacátého století náš druh vyvinul technologie, které umožňují ovládání světla a teploty navzdory našemu životnímu prostředí, a lidé ve vyspělých společnostech nyní tráví převážnou většinu svého života v podmínkách, které napodobují léto," vysvětluje lékař Tyler Stevenson z univerzity v Aberdeenu. "Toto takzvané věčné léto je charakterizováno tepelnou a světelnou kontrolou, která nekoresponduje se sezónními rytmy.”

Britský list The Telegraph informoval o objevu vědců z univerzity v Cambridge, že až čtvrtina lidských genů vykazuje jasné známky sezónnosti.

Tyto sezónní geny vykazují větší aktivitu během zimních měsíců u lidí žijících na severní polokouli a během letních měsíců naopak u lidí žijících na jižní polokouli. V oblastech blízko rovníku - kde jsou teploty stabilně vysoké po celý rok - vědci zaznamenali podobný vzorec. Geny v tomto případě reagují na období dešťů a s ním spojená onemocnění, jako je například malárie.

Tato jedinečná vlastnost lidského organismu je ale tlumena moderním způsobem života. V dnešní době dokážou lidé ve vyspělých společnostech zůstat po celý rok v teple a suchu, a tak není imunita založená na sezónních genech tolik potřebná. Tím se ale mohou zhoršovat autoimunní onemocnění - jako například artritida -, kdy tělo v podstatě napadá samo sebe.

Lidé jsou tak vystaveni většímu riziku onemocnění. I přes teplé oblečení, topení a umělé osvětlení se totiž kratším dnům a nižším teplotám přesto zcela nevyhneme. Moderní nonstop způsob života může způsobovat naopak zvýšení rizika moderních civilizačních chorob.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy