Kalifornský dům hrůzy. Osud třinácti "vlčích dětí" vězněných rodiči otřásl Spojenými státy

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
18. 1. 2018 14:15
Když americká policie vtrhla do domu Davida a Louise Turpinových v Kalifornii, našla 13 podvyživených a bledých dětí, z nichž některé byly připoutané k postelím. Jejich rodiče nechápali, proč policie přijela.
Rodiče dlouhodobě vězněných dětí David a Louise Turpinovi z americké Kalifornie.
Rodiče dlouhodobě vězněných dětí David a Louise Turpinovi z americké Kalifornie. | Foto: Reuters

Los Angeles - V sobotu po setmění vyklouzla 17letá dívka tajně oknem rodinného domu v americké Jižní Kalifornii. Sebrala doma starý mobilní telefon a vytočila číslo.

Nevolala ale své kamarádce, ani si potají nedomlouvala rande. Po chvíli se na druhé straně telefonní linky ozval hlas policisty z okrsku Riverside.

Dívka nahlásila, že žije spolu se svými 12 sourozenci uvězněná v domu svých rodičů. Když policisté dorazili na místo v obci Perris, mohli jen těžko uvěřit vlastním očím. Ve špinavém domě našli několik podvyživených dětí připoutaných k postelím řetězy a visacími zámky. Domem se linul silný zápach.

Rodina Turpinových na archivním snímku:

Všech 13 sourozenců vypadalo jako děti. Další šok tak přišel, když se po lékařské prohlídce ukázalo, že sedm z nich je dospělých. Dívka, která policistům zavolala, "vypadala na deset let a byla vyhublá", sdělil později kapitán Greg Fellows na tiskové konferenci.

Rodiče - 57letý David Turpin a jeho o osm let mladší manželka Louise Anna - přitom nikdy nebudili žádné podezření. "Zdálo se, že matka byla zmatená z toho, proč jsme vůbec v jejich domě," cituje Fellowse list Los Angeles Times.

Ve čtvrtek je čeká první slyšení u soudu. Čelí obvinění z týrání dětí.

Bledé děti chodily ven jen za tmy

Dům rodiny Turpinových vypadá navenek stejně jako řada dalších v jejich sousedství, od kterých jej dělí jen několik metrů.

Že v něm žila tak velká rodina, by nikdo na první pohled nehádal. Na zahradě se nepovalovaly žádné hračky, dvorek byl zarostlý vysokou trávou a byl na něm často nepořádek. Sousedé vídali děti jen velmi zřídka, ven si hrát nechodily.

Dům Davida a Louise Turpinových.
Dům Davida a Louise Turpinových. | Foto: Reuters

"Byly velmi, velmi bledé. Chodily ven jen za tmy," popsala rodinu sousedka Andria Valdezová. Podle ostatních lidí ale na Turpinových nebylo nic podezřelého. O svých dětech údajně mluvili vždy s nadšením.

Pár na sociálních sítích dokonce tu a tam zveřejnil fotografii jejich šťastné rodiny. Zdá se, že všichni vyrazili v posledních pár letech na několik rodinných výletů.

Když se před dvěma lety nastěhovala do domu vedle Turpinových padesátiletá Kimberly Milliganová, byla překvapená, že pár má tolik dětí. Za celou dobu spatřila jen několik z nich, a to vždy jen na moment, když zrovna vycházely nebo vcházely do dveří.

Nejznámější případy domácího věznění

Poslední den soudního procesu s Josefem Fritzlem

Rakušan Josef Fritzl věznil svoji 18letou dceru Elisabeth ve sklepě svého domu, kde ji držel a znásilňoval 24 let. Zplodil s ní sedm dětí. Její matka žila s vědomím, že dcera utekla z domova a přidala se k náboženské sektě. Pravda vyšla najevo až v roce 2008, kdy jedno dítě onemocnělo a Fritzl ho odvezl do nemocnice. O rok později byl Fritzl odsouzen na doživotí.

Natascha Kampuschová se ztratila v roce 1998 ve Vídni na cestě do školy. Desetiletou dívku unesl Wolfgang Prikopil, který ji přes 8 let držel ve svém sklepě. Uprchnout se jí podařilo v roce 2006. Když to Prikopil zjistil, spáchal sebevraždu.

Řidič školního autobusu Ariel Castro z amerického Clevelandu unesl mezi lety 2002 a 2004 v Ohiu tři mladé ženy, které držel v zajetí přes deset let. Zachráněny byly v roce 2013, kdy se jedné z nich spolu se sedmiletou dcerou podařilo uprchnout. Castro byl odsouzen na doživotí, ale v cele se oběsil.

Polák Krzysztof Bartoszuk držel vlastní dceru v domácím zajetí šest let. Znásilňoval ji a nakonec s ní zplodil dvě děti. V roce 2010 byl odsouzen na 10 let vězení.

Argentinec Domingo Bulacio byl loni odsouzen na 12 let vězení za to, že si na 20 let udělal ze své původně 11leté dcery sexuální otrokyni.

Promluvila na ně jen jednou, když je zahlédla venku, jak připravují vánoční dekorace. "Úplně ztuhly. Neřekly ani slovo. Byly jako děti, které dělají, že jsou neviditelné," popsala americkému deníku Washington Post.

Ostatní sousedé vypovídali, že děti byly vždy příliš hubené. Shodují se, že rodina vypadala podezřele.

Soused žijící naproti domu Turpinových americkému listu Huffington Post popsal, že několikrát viděl děti oknem, jak celé hodiny pochodují v kruhu v horním patře domu.

Lékaři, kteří děti v neděli prohlédli, zjistili, že sedm z nich už dosáhlo plnoletosti. Nejmladšímu dítěti jsou dva roky a nejstaršímu už 29 let. Všichni jsou dosud v rukou lékařů a podle policie budou potřebovat psychologickou péči. Jak dlouho byly děti v zajetí, není zatím jasné. Všechny by ale podle dosavadních prohlášení policistů měly být potomky Davida a Louise Anny Turpinových.

Soukromá škola a studium Bible

Podezření, že by v rodině mohlo docházet k týrání dětí, neměly ani úřady.

Otec rodiny - David Turpin - je uveden v záznamech ministerstva školství jako ředitel soukromé školy, která je od roku 2011 zaregistrovaná na adresu bydliště rodiny. Děti byly všechny vzdělávány doma, do školy nechodily.

V loňském roce měla "Turpinova škola" nahlášeno šest zapsaných studentů.

Policie nezjistila ani žádné napojení na jakoukoliv náboženskou skupinu. Motiv rodičů, kteří čelí obvinění z ohrožování a mučení svých dětí, je nejasný.

O stavu svých vnoučat neměli ponětí ani jejich prarodiče. Rodiče Davida Turpina věděli, že se všechny jejich děti učí doma, s rodinou ale nebyli ve styku již několik let. Vzpomínají, jak se děti učily dlouhé pasáže z Bible nazpaměť.

"Ke svým dětem se chovali velmi ochranářsky," komentovala matka zadrženého Davida Turpina pro televizní stanici CNN. Rodina byla údajně odjakživa velmi uzavřená.

Sestra Louise Anny Turpinové se o podmínkách, ve kterých žili její neteře a synovci, také dozvěděla až nyní. "Je to jako zlý sen. Ani vám nemohu popsat, co bych teď ráda řekla (své sestře Louise, pozn. red.). Jsem tak naštvaná. Jsem raněná," řekla v rozhovoru pro americkou stanici NBC.

Zatím nikdo neví, jak dlouho žily děti v podmínkách, ve kterých je policisté našli. Psychiatři tvrdí, že to mohlo trvat roky. Pro oběti je obvykle velmi těžké promluvit nebo se odhodlat a utéct.

"Počet jedinců, kteří by okamžitě zareagovali na příležitost dostat se pryč, je velmi malý ve srovnání s počtem lidí, kteří by byli paralyzováni a zmateni," cituje agentura AP doktora Bruce Perryho z ChildTrauma Academy v Houstonu. "Je pozoruhodné, co ta dívka dokázala," vzkázal na adresu 17leté dcery Turpinových, která uprchla.

VIDEO: Učitelky ve středoasijském Uzbekistánu týraly děti v mateřské školce. 

Bezpečnostní kamery nahrály učitelky, jak s nožem v ruce vyhrožují dětem v mateřské škole v uzbeckém městě Denov. Děti začaly koktat a pomočovat se. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 3 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy