Proč má bitva o Bachmut smysl? Ukrajinci hrají o víc než jen o rozdrcené město

lis lis
28. 2. 2023 11:19
Město plné ruin, které samo o sobě nemá cenu. Přesto se ho už půl roku Rusové snaží dobýt, podle odborníků hlavně kvůli jeho symbolickému významu. Do Bachmutu wagnerovci posílají jednoho bývalého trestance za druhým. Špatně vycvičení muži tak míří na sebevražedné mise.
Vyostřené boje u Bachmutu. Zastaralými ukrajinskými tanky proti wagnerovcům. | Video: Associated Press

"Jejich taktikou je posílat lidi na smrt," řekl seržant ukrajinské 46. letecké mobilní brigády Oleksandr Pohrebyskyj ukrajinskému listu Pravda s tím, že Wagnerova žoldnéřská skupina o Bachmut bojuje už od května. Podle expertů navíc město není až tak strategickou pozicí a jeho dobytí by mělo spíš symbolickou hodnotu.

Wagnerovci posílají své muže do přímých útoků s Ukrajinci, kvůli čemuž ztratili už pět tisíc bojovníků a tisíce se jich zranily. Ruská armáda proto musela nasadit jako posily elitní výsadkáře. I díky tomu na začátku letošního roku zlepšili bojovou taktiku, kdy místo přímého útoku na Bachmut město obklíčili a odřízli.

Ruští vojáci pomalu postupují severně a jižně od Bachmutu, čímž potenciálně urychlují den, kdy se ukrajinští velitelé budou muset rozhodnout, jestli nařídí svým jednotkám, aby se z města stáhly na západ podél silnice T0504, která je klíčová. "Ukrajinské síly udržují zásobovací trasy na západě otevřené navzdory plíživému obkličování ze strany Ruska v posledních šesti týdnech," uvedlo minulý týden britské ministerstvo obrany.

Ukrajinští vojáci dokážou odhadnout, ve kterých situacích se vyplatí jít s ruskými jednotkami do boje, protože i když v něm ztratí stovky mužů, vědí, že nejde o zbytečnou misi. Každý ruský voják, kterého Ukrajinci teď zabijí, bude Rusům chybět při plánované jarní ofenzivě Ukrajiny, píše magazín Forbes.

Bachmut brání ukrajinská 241. teritoriální brigáda, 93. mechanizovaná brigáda, 57. motorizovaná brigáda a 17. tanková brigáda, která by měla být nejlépe vybavenou jednotkou. Její vojáci jezdí zhruba ve stovce modernizovaných tanků T-64BV. Jde o stroje ukrajinské výroby z dob studené války s rychlými samonabíječi pro hlavní děla ráže 125 milimetrů. Navíc jsou dovybavené moderní optikou.

I přes modernizaci je ale třímístný čtyřicetitunový tank T-64 na hranici životnosti. Jeho řízení palby, pancíř a kanon se nemohou rovnat novějším tankům západní výroby. "Hlavním problémem našich tanků je jejich stáří," popsal velitel roty 17. tankové brigády Oleksander Syrotiuk televizi CTV.

I když Syrotiuk a jeho jednotka využívají starou techniku, jak nejlépe umí, velitel 17. tankové brigády by pro své vojáky uvítal některé z tanků Leopard 2, které Ukrajina získává od svých evropských spojenců. Ty by jim mohly v pokračujících bojích o Bachmut zásadně pomoci.

 

Právě se děje

Další zprávy