Vynesení trestu nad Krejčířem v JAR opět odročili. Vinu za únos a pokus vraždy už soud prokázal

ČTK ČTK
28. 10. 2015 16:50
Až na listopad odročil dnes soud v Johannesburgu vynesení trestu v procesu Radovana Krejčíře a dalších pěti osob. Již v srpnu byla skupina uznána vinnou z únosu, pokusu o vraždu a pokusu o přechovávání drog. Odročení má být podle soudce již poslední. Příští stání se bude konat od 17. listopadu a výrok má zaznít během dvou následujících dnů. Krejčíř má nyní problémy také s advokáty. Prý jim nezaplatil dlužné částky.
Radovana Krejčíře soudí v JAR v několika procesech.
Radovana Krejčíře soudí v JAR v několika procesech. | Foto: Reuters

Johannesburg - Soud v Johannesburgu dnes odročil na listopad vynesení trestu v procesu, v němž je souzen také Čech Radovan Krejčíř. Spolu s dalšími pěti osobami byl srpnu uznán vinným z únosu, pokusu o vraždu a pokusu o přechovávání drog.

O odročení jednání požádali Krejčířovi právníci, podle kterých ještě nejsou hotové dokumenty sociálního pracovníka související s jejich žádostí o zmírnění trestu. Prokurátor Louis Mashiane obhajobu obvinil z používání zdržovací taktiky, uvedl server news24.com.

Soudce Colin Lamont dnes řekl, že jde o poslední odročení a že žádné další už nepřipustí. Jihoafrický server eNCA napsal, že příští stání se bude konat 17. listopadu a o že trestu musí být rozhodnuto mezi 17. a 19. listopadem.

V procesu jde o únos a mučení Bhekiho Lukheleho, bratra drogového dealera, který zmizel i s 25 kilogramy pervitinu určeného pro Krejčíře. Je to první odsouzení Krejčíře v JAR, kde je obžalován v několika různých případech, v nichž jde mimo jiné o vraždy.

V soudní síni dnes byla zpřísněna bezpečnostní opatření, protože Krejčíř chce podle jihoafrické policie z vězení uprchnout. Minulý víkend zachytili ve věznici telefon, který se ke Krejčířovi pokusila dostat žena, která ho přišla navštívit. Telefon byl skrytý v podrážce bot, které mu přinesla, a začal zvonit během návštěvy.¨

V soudní síni se dnes kontrolovala voda i tužky a některé servery přinesly záběry, na nichž si Krejčíř, sedící vedle zbývajících obžalovaných, drží hlavu v dlaních. V soudní síni se nesměly používat laptopy ani telefony, příbuzní nesměli s obžalovanými v soudní síni hovořit.

Jeden z Krejčířových právníků Piet du Plessis u soudu uvedl, že se uprchlý český podnikatel rozhodl již nevyužívat služeb dalšího advokáta, právničky Annelene van den Heeverové. "Chce nového právníka," uvedl du Plessis. Jaký má pro to vězněný Čech důvod, již ale neupřesnil.

Podle zpravodajského serveru IOL Krejčíř svému právnímu týmu nezaplatil a jestliže tak neučiní, zůstane při dalších soudních procesech bez advokátů. Tato skutečnost vyšla najevo v úterý během soudního jednání v dalším z Krejčířových procesů, ve kterém byl český podnikatel a dalších sedm lidí obžalováno z přípravy vraždy soukromého detektiva Paula O'Sullivana a policisty Nkosany Ximby.

Všichni obžalovaní údajně ale u soudu slíbili, že své advokáty zaplatí do 9. listopadu, kdy se koná další soudní jednání. Jak poznamenala jihoafrická média, Krejčíř bude muset mít pro své právníky připravenu velmi vysokou částku vzhledem k tomu, že ho čekají ještě další dva soudní procesy.

Du Plessis neuvedl, kolik jim uprchlý Čech platí ani kolik dluží. Podle expertů si ale právníci mohou účtovat až 2500 jihoafrických randů za hodinu (asi 4500 Kč). Když se vezmou v úvahu dlouhé hodiny příprav, každý den procesu tak může stát průměrně 60.000 randů (107.000 Kč). Přitom například proces, který byl dnes odročen, trval více než 140 dní, což by znamenalo, že účet za něj činil okolo 8,4 milionů randů (téměř 15 milionů Kč).

Krejčíř žije v JAR od roku 2007. Přesídlil tam ze Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v Česku. V Jihoafrické republice, kde je spojován s řadou zločinů, požádal o azyl, což ale komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován. Ve vlasti byl mezitím odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.

 

Právě se děje

Další zprávy