Vynálezce vakcíny Pfizer/BioNTech: Do konce léta bude v Evropě "hotovo"

bb bb
23. 3. 2021 7:00
Očkováním čtyřmi v Evropské unii schválenými vakcínami mohou Evropané dosáhnout kolektivní imunity do konce léta. Prohlásil to v rozhovoru Ugur Sahin, který se podílel na vývoji vakcíny od společností Pfizer/BioNTech.
Němec Ugur Sahin připustil, že by mělo být možné naočkovat dvě dávky dvěma různými vakcínami. | Video: Reuters

Zakladatel společnosti BioNTech tvrdí, že vlna způsobená britskou variantou koronaviru zde zůstane několik měsíců. "Je důležité, abychom se vyhnuli co největšímu počtu infekcí současně a pokračovali v očkování," nabádá Němec tureckého původu.

Sahin získal s manželkou Özlem Türeciovou z rukou prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera nejvyšší německé ocenění, které dostali za vývoj první vakcíny proti nemoci covid-19.

V rozhovoru na turecké ambasádě v Berlíně se onkolog a podnikatel Sahin vyjádřil k otázce využití dvou různých vakcín pro dvě dávky kvůli krácení dodávek od britsko-švédské firmy AstraZeneca a rozhodnutí některých států pozastavit očkování touto vakcínou. Sahin uvedl, že by to mělo být možné, ale je třeba to otestovat.

"Ve Spojeném království to začali testovat. Očekávám, že to velmi brzy zveřejní. Myslím, že bezpečnost to neovlivní. Vakcína AstraZeneca následovaná vakcínou mRNA (pozn. red. - na tomto principu fungují vakcíny od firmy Pfizer nebo Moderna), to by mělo fungovat," dodal Sahin.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

V zatopeném lomu na Bruntálsku v neděli zemřel jednašedesátiletý potápěč

V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku v neděli odpoledne zemřel jednašedesátiletý potápěč. Jeho kolegové ho našli ve vodě bez známek života a záchranáři se ho marně pokoušeli oživit. Sdělil to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 35 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy