Putinův diplomatický tah. Výměnu Sencova blokuje klíčový svědek sestřelení letu MH17

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
3. 9. 2019 18:45
Ruský prezident Vladimir Putin podle ukrajinských médií na poslední chvíli přidal na seznam ruských zajatců, které má Ukrajina v rámci výměny vězňů propustit, i vojáka Volodymyra Cemacha. Ten je považovaný za klíčového svědka v případu sestřelení letu MH17 v roce 2014 nad Donbasem, Kyjev se ho proto zdráhá vydat. Kvůli tomuto důstojníkovi se dokonce zadrhl celý proces výměny vězňů mezi Ukrajinou a Ruskem, díky němuž se měl na svobodu dostat i ukrajinský režisér Oleh Sencov.
Volodymyr Cemach je jedním z podezřelých v případu tragédie boeingu MH17
Volodymyr Cemach je jedním z podezřelých v případu tragédie boeingu MH17 | Foto: Hromadske/Bellincat

Volodymyr Cemach je jedním z podezřelých v případu tragédie boeingu MH17. Bývalého velitele protivzdušné obrany města Snižne dopadly ukrajinské tajné služby hluboko na území separatistů na východě země poblíž ruských hranic. Na konci června ho převezly do vyšetřovací vazby v Kyjevě. Osmapadesátiletý voják čelí obvinění z terorismu. 

Podle ukrajinských médií v případě figuruje jako svědek. Malajsijský Boeing 777 mířící z Amsterdamu do Kuala Lumpuru s 298 lidmi na palubě v červenci 2014 sestřelili ruští vojáci nad Donbasem. Po letech vyšetřování to letos uvedla speciálně sestavená vyšetřovací komise. 

Dopravní letadlo trefila raketa Buk ruské výroby odpálená z pole u obce Pervomajsk, kterou v době katastrofy měli pod kontrolou proruští separatisté. 

Mezinárodní vyšetřovatelé navrhli stíhat tři Rusy a jednoho Ukrajince, soud začne příští rok v březnu. Cemach mezi nimi není, ale podle zjištění investigativního serveru Bellincat byl v době sestřelení MH17 velitelem separatistické protivzdušné obrany města Snižne, které leží na východní Ukrajině u ruských hranic. Sloužit tedy může jako důležitý svědek.

Podle ukrajinského serveru Hromadske byl navíc Cemach jediným mužem, který byl kvalifikován k odpálení raketového systému Buk.

S informací, že právě on je zádrhel, kvůli kterému se výměna vězňů zpozdila, přišli ukrajinští novináři. Moskva se podle nich na poslední chvíli rozhodla, že právě Cemach musí být ve skupině Rusů, které Ukrajina vymění za Sencova a ukrajinské námořníky zadržené loni v listopadu u Kerčského průlivu.

Cemach původně na seznamu propuštěných ruských zajatců nebyl. Podle některých názorů Putin rozhodl na poslední chvíli proto, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil výměnu vězňů za prioritu a je naděje, že už z ní nevycouvá.

Šance pro Sencova

Vydání Cemacha, který by mohl v Haagu příští rok svědčit jako důležitý svědek v případě sestřelení letu MH17, by ale mohlo ohrozit vyšetřování této tragédie.

Chystaná výměna vězňů mezi Ukrajinou a Ruskem je velkou nadějí hlavně pro vězněného ukrajinského režiséra Oleha Sencova. Ve vězení je už pět let, poslední téměř dva roky přebýval v drsných podmínkách vězeňské kolonie č. 8 na Sibiři.

Ukrajinský umělec se stavěl proti anexi Krymu a účastnil se demonstrací. V roce 2014 ho zadržela ruská tajná služba FSB a byl obžalován z členství v teroristické organizaci a z příprav teroristických útoků na sídlo pobočky strany Jednotné Rusko na Krymu. Ruský soud ho pak poslal na 20 let do vězení.

Sencov rozhodnutí soudu označuje za vykonstruovaná a od začátku za ním stojí i řada západních států a lidskoprávních organizací, které usilují o jeho propuštění. Režisér dokonce držel 145 dní dlouhou hladovku.

Na Sibiři podle jeho právníka začal Sencov trpět zdravotními problémy, přišel o dva zuby a začaly mu padat vlasy. Trestanci jsou v žaláři nuceni pracovat až 12 hodin denně, často na mrazu. 

Oleh Sencov byl údajně minulý týden převezen do Moskvy. Od té doby se mluví o výměně vězňů mezi Ukrajinou a Ruskem.

Video: Slovenský reportér líčí válku na Donbasu

Obě strany páchají krutosti a dopouštějí se válečných zločinů, ale je jasné, kdo to celé začal. A to bylo Rusko, říká slovenský novinář Tomáš Forró. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy