Loď se v Budapešti potopila během sekund. Policie zadržela kapitána druhého plavidla

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 30. 5. 2019 22:50
Tradiční vyhlídková plavba lodí po Dunaji skončila v úterý večer v Budapešti tragédií.
Srážku dvou lodí zachytila bezpečnostní kamera | Video: Reuters, Associated Press

Malá loď s názvem Mořská panna s jihokorejskými turisty v extrémně hustém přívalovém dešti narazila do jiného plavidla. Převrátila se a potopila u nábřeží před budovou maďarského parlamentu.

Svědci hovoří o tom, že se potopila během zhruba sedmi sekund po srážce.

Hladina Dunaje v Budapešti během středy stoupla.
Hladina Dunaje v Budapešti během středy stoupla. | Foto: Reuters

"Potopila se prakticky okamžitě po srážce. Zahájili jsme vyšetřování," prohlásil mluvčí policie Adrián Pál. Pasažéři na sobě neměli záchranné vesty.

Záchranáři zatím potvrdili sedm mrtvých, ale 21 dalších lidí se pohřešuje a naděje, že přežili, není prakticky žádná. Mezi hledanými jsou i děti.

Policie večer na svém webu oznámila, že vzala do vazby kapitána větší lodi Viking Sigyn, které pravděpodobně neštěstí zavinilo. Je jím 64letý Ukrajinec, který je podle zveřejněného sdělení podezřelý z ohrožení lodní dopravy, jež vedlo k nehodě s větším počtem mrtvých.

Sedm lidí se podařilo zachránit a šest z nich už bylo propuštěno z nemocnic. V péči lékařů zůstává jedna osoba s polámanými žebry, informovala televize M1. Pohřešováno je zbylých 19 Jihokorejců a oba Maďaři.

Podle internetového deníku index.hu záchranáři z řeky vytáhli jedno tělo až u Petöfiho mostu, který je od budovy parlamentu vzdálen zhruba tři kilometry. Další nalezli sedm kilometrů od místa tragédie na Csepelském ostrově a u dálničního obchvatu na okraji metropole.

Výletní loď Mořská panna na archivním snímku.
Výletní loď Mořská panna na archivním snímku. | Foto: Reuters

Pátrací čluny hledají oběti až po proudu Dunaje v Srbsku.

Sedmadvacet metrů dlouhá loď Mořská panna byla podle majitelů v dobrém stavu a neměla technické problémy.

"Nechci přímo říkat, že není žádná naděje. Ale šance jsou malé," řekl veřejnoprávní televizi šéf záchranářů Pál Györfi.

Na palubě v tu chvíli podle jihokorejského ministerstva zahraničí bylo 30 jihokorejských turistů, dva jihokorejští průvodci, jeden jihokorejský fotograf dokumentující cestu a dva maďarští členové posádky. Sedm lidí se z vody dostalo.

Hladina Dunaje ve čtvrtek po silném dešti vystoupala na pět metrů. Teplota vody je kolem deseti stupňů.

Středeční nehoda je nejtragičtější na evropských řekách od roku 2011. Tehdy zahynulo 122 lidí při převrácení výletní lodě na řece Volze v ruské Kazani, tři týdny poté zahynulo devět lidí při srážce člunu a vyhlídkové lodě v Moskvě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy