Loď se v Budapešti potopila během sekund. Policie zadržela kapitána druhého plavidla

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 30. 5. 2019 22:50
Tradiční vyhlídková plavba lodí po Dunaji skončila v úterý večer v Budapešti tragédií.
Srážku dvou lodí zachytila bezpečnostní kamera | Video: Reuters, Associated Press

Malá loď s názvem Mořská panna s jihokorejskými turisty v extrémně hustém přívalovém dešti narazila do jiného plavidla. Převrátila se a potopila u nábřeží před budovou maďarského parlamentu.

Svědci hovoří o tom, že se potopila během zhruba sedmi sekund po srážce.

Hladina Dunaje v Budapešti během středy stoupla.
Hladina Dunaje v Budapešti během středy stoupla. | Foto: Reuters

"Potopila se prakticky okamžitě po srážce. Zahájili jsme vyšetřování," prohlásil mluvčí policie Adrián Pál. Pasažéři na sobě neměli záchranné vesty.

Záchranáři zatím potvrdili sedm mrtvých, ale 21 dalších lidí se pohřešuje a naděje, že přežili, není prakticky žádná. Mezi hledanými jsou i děti.

Policie večer na svém webu oznámila, že vzala do vazby kapitána větší lodi Viking Sigyn, které pravděpodobně neštěstí zavinilo. Je jím 64letý Ukrajinec, který je podle zveřejněného sdělení podezřelý z ohrožení lodní dopravy, jež vedlo k nehodě s větším počtem mrtvých.

Sedm lidí se podařilo zachránit a šest z nich už bylo propuštěno z nemocnic. V péči lékařů zůstává jedna osoba s polámanými žebry, informovala televize M1. Pohřešováno je zbylých 19 Jihokorejců a oba Maďaři.

Podle internetového deníku index.hu záchranáři z řeky vytáhli jedno tělo až u Petöfiho mostu, který je od budovy parlamentu vzdálen zhruba tři kilometry. Další nalezli sedm kilometrů od místa tragédie na Csepelském ostrově a u dálničního obchvatu na okraji metropole.

Výletní loď Mořská panna na archivním snímku.
Výletní loď Mořská panna na archivním snímku. | Foto: Reuters

Pátrací čluny hledají oběti až po proudu Dunaje v Srbsku.

Sedmadvacet metrů dlouhá loď Mořská panna byla podle majitelů v dobrém stavu a neměla technické problémy.

"Nechci přímo říkat, že není žádná naděje. Ale šance jsou malé," řekl veřejnoprávní televizi šéf záchranářů Pál Györfi.

Na palubě v tu chvíli podle jihokorejského ministerstva zahraničí bylo 30 jihokorejských turistů, dva jihokorejští průvodci, jeden jihokorejský fotograf dokumentující cestu a dva maďarští členové posádky. Sedm lidí se z vody dostalo.

Hladina Dunaje ve čtvrtek po silném dešti vystoupala na pět metrů. Teplota vody je kolem deseti stupňů.

Středeční nehoda je nejtragičtější na evropských řekách od roku 2011. Tehdy zahynulo 122 lidí při převrácení výletní lodě na řece Volze v ruské Kazani, tři týdny poté zahynulo devět lidí při srážce člunu a vyhlídkové lodě v Moskvě.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy