Loď se v Budapešti potopila během sekund. Policie zadržela kapitána druhého plavidla

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 30. 5. 2019 22:50
Tradiční vyhlídková plavba lodí po Dunaji skončila v úterý večer v Budapešti tragédií.
Srážku dvou lodí zachytila bezpečnostní kamera | Video: Reuters, Associated Press

Malá loď s názvem Mořská panna s jihokorejskými turisty v extrémně hustém přívalovém dešti narazila do jiného plavidla. Převrátila se a potopila u nábřeží před budovou maďarského parlamentu.

Svědci hovoří o tom, že se potopila během zhruba sedmi sekund po srážce.

Hladina Dunaje v Budapešti během středy stoupla.
Hladina Dunaje v Budapešti během středy stoupla. | Foto: Reuters

"Potopila se prakticky okamžitě po srážce. Zahájili jsme vyšetřování," prohlásil mluvčí policie Adrián Pál. Pasažéři na sobě neměli záchranné vesty.

Záchranáři zatím potvrdili sedm mrtvých, ale 21 dalších lidí se pohřešuje a naděje, že přežili, není prakticky žádná. Mezi hledanými jsou i děti.

Policie večer na svém webu oznámila, že vzala do vazby kapitána větší lodi Viking Sigyn, které pravděpodobně neštěstí zavinilo. Je jím 64letý Ukrajinec, který je podle zveřejněného sdělení podezřelý z ohrožení lodní dopravy, jež vedlo k nehodě s větším počtem mrtvých.

Sedm lidí se podařilo zachránit a šest z nich už bylo propuštěno z nemocnic. V péči lékařů zůstává jedna osoba s polámanými žebry, informovala televize M1. Pohřešováno je zbylých 19 Jihokorejců a oba Maďaři.

Podle internetového deníku index.hu záchranáři z řeky vytáhli jedno tělo až u Petöfiho mostu, který je od budovy parlamentu vzdálen zhruba tři kilometry. Další nalezli sedm kilometrů od místa tragédie na Csepelském ostrově a u dálničního obchvatu na okraji metropole.

Výletní loď Mořská panna na archivním snímku.
Výletní loď Mořská panna na archivním snímku. | Foto: Reuters

Pátrací čluny hledají oběti až po proudu Dunaje v Srbsku.

Sedmadvacet metrů dlouhá loď Mořská panna byla podle majitelů v dobrém stavu a neměla technické problémy.

"Nechci přímo říkat, že není žádná naděje. Ale šance jsou malé," řekl veřejnoprávní televizi šéf záchranářů Pál Györfi.

Na palubě v tu chvíli podle jihokorejského ministerstva zahraničí bylo 30 jihokorejských turistů, dva jihokorejští průvodci, jeden jihokorejský fotograf dokumentující cestu a dva maďarští členové posádky. Sedm lidí se z vody dostalo.

Hladina Dunaje ve čtvrtek po silném dešti vystoupala na pět metrů. Teplota vody je kolem deseti stupňů.

Středeční nehoda je nejtragičtější na evropských řekách od roku 2011. Tehdy zahynulo 122 lidí při převrácení výletní lodě na řece Volze v ruské Kazani, tři týdny poté zahynulo devět lidí při srážce člunu a vyhlídkové lodě v Moskvě.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Zeman vetuje daňový balíček, vadí mu zvýšení slevy na poplatníka

Prezident Miloš Zeman bude vetovat daňový balíček, který mimo jiné ruší superhrubou mzdu. Důvodem je především zvýšení daňové slevy na poplatníka. Zemanovi vadí také to, že navzdory dohodě není v zákoně o dani z příjmu explicitně uvedena doba platnosti tohoto zákona. Na Twitteru o tom informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Zdroj: Ekonomika , ČTK
před 28 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy