Foto: Luxus výletní lodi Costa Concordia ještě před nehodou. Zemřelo tehdy 32 lidí

Foto: Luxus výletní lodi Costa Concordia ještě před nehodou. Zemřelo tehdy 32 lidí
A zde po ztroskotání. Hlavní vinu nesl podle soudu kapitán plavidla Francesco Schettino. Odchýlil se od kurzu a přiblížil loď ke břehu manévrem zvaným inchino, jímž někdy výletní lodě rozsvícenými světly a sirénami zdraví obyvatele ostrova.
A zde opět nedotčená Costa Concordia v Barceloně - dole lze vidět policejní auta.
Každý cestující měl podle Zocha ve své kajutě záchrannou vestu a byl poučen, co v případě vyhlášení poplachu dělat.
Zochovi mohou hovořit o štěstí. Na plavbu s Costou Concordií se chtěli vypravit i v osudném roce 2012, kdy k havárii došlo, ale nestihli synovi včas vyřídit pas.
Foto: Pavel Zoch
ČTK per Petr Jemelka ČTK, per, Petr Jemelka, Lucie Kalivodová
Aktualizováno 13. 1. 2022 17:42
Před deseti lety ztroskotala u italského ostrova Giglio luxusní výletní loď Costa Concordia. Při havárii zemřelo 32 lidí. Kapitán Francesco Schettino, který z lodi utekl mezi prvními, si nyní odpykává šestnáctiletý trest. Prohlédněte si na fotkách českého turisty, jak luxusní plavidlo ještě před katastrofou vypadalo.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Fanoušci Slavie se na zápas Konferenční ligy v Istanbulu nepodívají

Fanoušci Slavie se nedostanou na první zápas úvodního kola vyřazovací fáze fotbalové Konferenční ligy na stadionu Fenerbahce Istanbul (17. února). Podle pražského klubu v Turecku kvůli pandemii covidu-19 platí na všechna utkání zákaz vstupu pro hostující příznivce.

Slavia vzhledem k vysokému počtu nakažených nepředpokládá, že by se aktuální opatření v Turecku ještě do začátku vzájemného duelu změnila. Čeští mistři tak na svém webu vyzvali fanoušky, aby do Istanbulu na zápas necestovali. Odveta v Edenu je na programu ve čtvrtek 24. února.

před 34 minutami

Štrasburk odsoudil Turecko za roční věznění novináře německého deníku Yücela

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) odsoudil Turecko za to, že v letech 2017 a 2018 věznilo bývalého dopisovatele německého deníku Die Welt, německo-tureckého novináře Denize Yücela. Novinář tehdy nebyl z ničeho obviněn, na svobodu se dostal po dlouhých politických sporech a po propuštění odjel do Německa. Jeho případ zhoršil vztahy mezi Berlínem a Ankarou.

Podle verdiktu ESLP Turecko porušilo Yücelovo "právo na svobodu" a "svobodu projevu a tisku" a novináře zadržovalo "bez přesvědčivého důkazu", který by dokládal jakékoliv provinění.

Odškodné, které mu turecký soud za roční vazbu přiřkl, je podle štrasburského soudu "zjevně nedostatečné a Yücel se může nadále považovat za oběť". ESLP nařídil Ankaře zaplatit Yücelovi odškodné 13 300 eur (325 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy