Valls: Výjimečný stav ve Francii bude zřejmě prodloužen, ještě několik měsíců takto musíme žít

ČTK ČTK
12. 11. 2016 20:44
Výjimečný stav byl vyhlášen minulý rok v listopadu po teroristických útocích v Paříži. Francouzský premiér Manuel Valls se nechal slyšet, že současný stav v zemi bude v lednu následujícího roku prodloužen o několik měsíců.
Výjimečný stav bude dle slov premiéra Manuela Vallse prodloužen o několik měsíců
Výjimečný stav bude dle slov premiéra Manuela Vallse prodloužen o několik měsíců | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský premiér Manuel Valls v sobotu prohlásil, že výjimečný stav ve Francii bude v lednu příštího roku "bezpochyby prodloužen o několik měsíců", zejména s ohledem na jarní prezidentské volby.

"Je těžké nyní ukončit výjimečný stav. Zvláště v prezidentské kampani se schůzemi a veřejnými shromážděními. Musíme chránit naši demokracii," řekl Valls v pořadu britské stanice BBC.

"Výjimečný stav umožňuje zatýkání a prohlídky, což je účinné. Tedy bezpochyby budeme žít ještě několik měsíců s tímto stavem," dodal.

Výjimečný stav byl ve Francii vyhlášen po teroristických útocích v Paříži loni v listopadu, které si vyžádaly 130 obětí. Letos v červenci byl prodloužen o dalších šest měsíců.

Premiér si vyhradil opatrnost v dané otázce, nicméně odhadl, že se "spíše snížilo" riziko podobné akce skupiny teroristů, jaká se v Paříži odehrála před rokem. "Naopak můžeme čelit útokům toho typu, jaký jsme zažili v Nice, tedy od jedinců řízených Islámským státem přes internet a sociální sítě, aniž by museli projít Sýrií či Irákem," připustil.

Na přímořské promenádě v Nice útočil 14. července jednatřicetiletý Francouz tuniského původu Mohamed Lahouaiej Bouhlel. S nákladním autem vjel do davu lidí, kteří večer přišli oslavit státní svátek. Během chvilky srazil stovky lidí, z nichž 86 zemřelo na místě či později v nemocnici. Přes 400 osob utrpělo zranění. Útočníka policie na místě zastřelila.

 

Právě se děje

před 33 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy