Výjimečná věc: Češi dnes budou na summitu Evropské unie zastupovat zájmy Polska

Martin Ehl Martin Ehl
Aktualizováno 11. 11. 2015 8:38
Vnitropolitické záležitosti Polska se dnes propíší do jednání na úrovni Evropské unie. Polsko požádalo Českou republiku, aby ho zastupovala na summitu EU o přistěhovalectví na Maltě. Důvodem je první zasedání polského parlamentu po volbách, ale také neochota prezidenta Dudy upravit svůj program. Podle končící premiérky Kopaczové měl prezident tři možnosti: posunout termín zasedání parlamentu, jet sám nebo požádat jinou zemi, aby Polsko zastupovala. "Museli jsme zvolit třetí, nejméně komfortní možnost," řekla Kopaczová. Zastupování jiným státem je v EU velmi mimořádná věc.
Končící premiérka Kopaczová byla nucena požádat českou vládu, aby zastupovala její zájmy na summitu EU.
Končící premiérka Kopaczová byla nucena požádat českou vládu, aby zastupovala její zájmy na summitu EU. | Foto: Reuters

Varšava - Polsko kvůli prvnímu zasedání nového parlamentu po volbách a kvůli neochotě prezidenta Andrzeje Dudy upravit svůj program i změnit datum zasedání parlamentu nebude mít nikoho na summitu EU o migraci na Maltě, který se koná ve středu a ve čtvrtek.

Dva nezávislé zdroje potvrdily HN informaci polského serveru natemat.pl, že končící polská premiérka Ewa Kopaczová požádala českého premiéra Bohuslava Sobotku, aby na summitu představil polské stanovisko k otázce uprchlíků. Premiérka to potvrdila i programu televize TVN24 Fakty po faktach.

Premiér Sobotka potvrdil, že ho o zastupování polských zájmů požádala Kopaczová dopisem. V něm byl vyjádřen postoj Polska k projednávaným tématům. Sobotka se s ním důkladně seznámil a seznámí s ním v rámci koordinace i ostatní premiéry z visegrádské skupiny.

Na dvoudenní summit EU - Afrika, který se má věnovat především tomu, jak zmírnit příliv běženců z Afriky, navazuje neformální setkání šéfů států a vlád osmadvacítky svolané předsedou Evropské rady a bývalým polským premiérem Donaldem Tuskem.

Konzervativní prezident Andrzej Duda odmítl přesunout byť jen o půlden zasedání parlamentu, na kterém má přísahu složit nová vláda konzervativní vláda premiérky Beaty Szydlové.

Podle končící premiérky Kopaczové měl prezident tři možnosti: posunout termín zasedání parlamentu, jet sám nebo požádat jinou zemi, aby Polsko zastupovala. "Museli jsme zvolit třetí, nejméně komfortní možnost," řekla Kopaczová v televizním programu Fakty po faktach.

Média, která jsou kritická vůči nastupující konzervativní vládě a prezidentu Dudovi, poukazují na to, že termín summitu byl znám několik měsíců a že prezident hraje s odcházející vládní sestavou pouze politickou hru.

Prezidentský úřad uvedl, že nevěděl o termínu summitu a neoficiální schůzce, která po něm následuje, a že bylo už nemožné změnit datum a hodinu prvního zasedání parlamentu, který svolává po volbách podle ústavy právě prezident.
Polští konzervativci dávají větší důraz na středeční oslavu Dne nezávislosti.

Tento krok staví do úplně jiného světla nedávnou roztržku ve visegrádské skupině, kdy Polsko na summitu o uprchlících zastávalo odlišný názor od české, slovenské a maďarské pozice. Poláci nás i přes názorový rozdíl považují dále za jedny z nejbližších partnerů. Svoji orientaci na střední Evropu potvrdili i politici z nastupující konzervativní vlády.

Zastupování jiného státu na summitu EU je výjimečná záležitost, navíc v tak citlivé otázce, jakou je v těchto měsících příliv uprchlíků do Evropy. Po oficiálním summitu s Afrikou se budou evropští lídři bavit o tom, jak zrychlit procedury posílání žadatelů o azyl do méně vytížených zemí, jak chránit vnější společné hranice a jak se připravit na očekávaný další příliv uprchlíků příští rok.

Neoficiální schůzka po summitu s Afrikou bude už pátým podobným setkáním nejvyšších evropských lídrů na téma, jak se vypořádat s přílivem uprchlíků.

 

Právě se děje

Další zprávy