V opozici? Ve vládě? Lavírováním přišla německá SPD o důvěru voličů. Hlas by jí dalo jen 18 % lidí

ČTK ČTK
1. 2. 2018 18:57
Kancléřka Merkelová i její CDU/CSU jsou na tom výrazně lépe. S prací šéfky německé vlády je spokojeno 53 procent Němců, její konzervativní unii by volilo 33 procent dotázaných.
Předseda SPD Martin Schulz.
Předseda SPD Martin Schulz. | Foto: Reuters

Berlín - Německá sociální demokracie (SPD), která vyjednává o koalici s CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, ještě nikdy neměla nižší podporu než nyní. Průzkum pro veřejnoprávní televizi ARD ukázal, že by ji volilo jen 18 procent lidí.

Negativní hodnocení se podepisuje i na popularitě šéfa strany Martina Schulze, s jehož prací je spokojeno jen 25 procent Němců. Ještě před měsícem jich bylo o pět procentních bodů více.

Špatné vnímání Schulze i SPD může podle pozorovatelů souviset s tím, že strana, která chtěla po loňských parlamentních volbách odejít do opozice, otočila a nyní jedná o pokračování velké koalice. Sociálním demokratům zřejmě nepřidává ani to, že jsou hluboce vnitřně rozděleni, pokud jde o další účast na vládě.

Kancléřka Merkelová i její CDU/CSU jsou na tom výrazně lépe. S prací šéfky německé vlády je spokojeno 53 procent Němců, její konzervativní unii by volilo 33 procent dotázaných. Do Spolkového sněmu by se stejně jako v zářijových volbách dostali i protiimigrační Alternativa pro Německo (14 procent), Zelení a Levice (11 procent) a svobodní demokraté (FDP - deset procent).

Průzkum ukázal také to, že Němce znepokojuje rekordně dlouhá doba sestavování nové vlády. Žádné pochopení pro to nemá 71 procent dotázaných, opačný postoj jich zastává jen 28 procent. Téměř dvě třetiny Němců (63 procent) jsou přesvědčeny o tom, že spolková republika dlouhým sestavováním kabinetu ztrácí vliv v Evropské unii.

 

Právě se děje

Další zprávy