Výhrůžná odstávka Wikipedie zabrala, politici otáčejí

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 1. 2012 12:01
Zákonodárci stahují podporu zákonů, které by podle kritiků znamenaly konec svobodného internetu
Wikipedia stávkuje proti SOPA
Wikipedia stávkuje proti SOPA | Foto: Wikipedia

Washington - Středeční výhrůžná odstávka internetové encyklopedie Wikipedia i dalších předních světových serverů, jíž protestovaly proti v USA chystaným antipirátským zákonům SOPA a PIPA, přinesla podle všeho své ovoce.

Osm amerických zákonodárců už oznámilo, že stahují svoji podporu norem, které by podle kritiků znamenaly konec svobodného internetu.

Mezi kongresmany, kteří svůj postoj přehodnotili, jsou i dva předkladatelé Marco Rubio z Floridy a Roy Blunt ze státu Missouri, oba velmi vlivní zákonorárci za Republikánskou stranu.

Stop Online Piracy Act (SOPA) je zákon o ochraně autorského práva v kyberprostoru z dílny Sněmovny reprezentantů, Protect IP Act (PIPA) je obdobný návrh z per senátorů.

Jejich zavedení by v praxi umožnilo jakémukoliv federálnímu soudu nařídit zablokování libovolné americké stránky, která zprostředkovává nelegální stahování hudby, filmů a dalšího digitálního obsahu.

Internetové vyhledavače by navíc musely "zakázané stránky" ve výsledcích pro americké uživatele vynechávat, což je kritiky návrhů považováno za jasnou cenzuru. Stejně tak by se na postižených webech nesměla objevovat reklama amerických firem.

Odsouzené weby by pak navíc přišly o americké internetové služby (například placení prostřednictvím systému Pay Pal). Zcela jistě by to znamenalo velké problémy například pro portál The Pirate Bay.

Do protestu proti zmiňovaným návrhům zákonů se kromě internetové komunity zapojili i takoví giganti jako Google, Facebook, Twitter, Microsoft, Apple nebo Mozilla. Vlastníci práv k digitálnímu obsahu je naopak podporují.

Fakticky se tak rozhořel spor mezi Silicon Valley (centrem amerického IT průmyslu) a Hollywoodem (centrem amerického zábavního průmyslu).

 

Právě se děje

Další zprávy