Vyhrňte si rukávy. Vědci zjistili, že slyšíme i kůží

jem
28. 11. 2009 15:44
Vnímání zvuku může podle nové studie ovlivnit i kůže
Navádět při pojíždění, zkontrolovat stav letadla, připravit k dalšímu letu. To vše čeští mechanici zvládají.
Navádět při pojíždění, zkontrolovat stav letadla, připravit k dalšímu letu. To vše čeští mechanici zvládají. | Foto: Ondřej Besperát

Vancouver - Fakt, že někomu rozumíme lépe, pokud se na něj při rozhovoru díváme, je znám již řadu let. Nová vědecká studie ale dokazuje, že kvalitu vnímání řeči ovlivňuje i naše kůže.

Studie publikovaná v odborném časopisu In Nature se snažila nalézt odpověď na otázku, zda vnímáme řeč lépe, když můžeme mluvčího zároveň pozorovat, díky získaným zkušenostem nebo jestli máme tuto schopnost vrozenou.

Z průzkumu plyne, že je schopnost „číst řeč" vrozená. Mnohem zajímavější je ale poznatek, ke kterému vědci během výzkumu došli v podstatě náhodou. Zvuky jsme schopni vnímat i kůží.

Dobrovolníci, kteří se zúčastnili výzkumu měli za úkol poslouchat mluvené slabiky „pa" a „ta" nebo „ba" a „da". Vyslovování první dvojce slabik provází vyfouknutí vzduchu, zatímco u druhé dvojice tomu tak není.

Při poslechu pak vědci pomocí speciálních přístrojů dobrovolníkům foukali na odkrytou pokožku na rukou a krku vzduch, aby simulovali vydechnutí. Na základě pozorování autoři studie přišli na to, že pokud posluchači slyšeli slabiky „ba" a „da," a současně jim bylo fouknuto na odkrytou část pokožky, interpretovali zvuk jako „pa" a „ta."

Doktor Gick, který je jedním z autorů studie připomíná, že v roce 1976 byla provedena obdobná studie s tím rozdílem, že dobrovolníkům nebylo foukáno na kůži, ale byly jim promítány snímky. Výsledek byl ale stejný. To dokazuje, že interpetaci zvuku může ovlivnit jak hlas, tak zvuk.„Naše kůže za nás poslouchá," vysvětlil Glick.

Naše vnímání okolního světa je ovlivněno mnoha vzájemně na sebe působícími receptory, které vytvářejí systém, jenž  je daleko složitější než si zatím dokážeme představit.

 

Právě se děje

Další zprávy