Vyhraje v Kanadě tradice na úkor gayů?

rak
6. 12. 2006 17:44
Ottawa - Kanadský premiér Stephane Harper dodržel předvolební slib: Po parlamentu chce, aby přehodnotil práva homosexuálů na sňatek.
Premiér Stephen Harper je svými odpůrci označovaný za prodlouženou ruku USA. Rozhodl se, že dodrží svůj předvolební slib konzervativní straně a znovu otevře debatu o homosexuálním manželství.
Premiér Stephen Harper je svými odpůrci označovaný za prodlouženou ruku USA. Rozhodl se, že dodrží svůj předvolební slib konzervativní straně a znovu otevře debatu o homosexuálním manželství. | Foto: Reuters

Vládní konzevativci s návrhem přicházejí jen 17 měsíců poté, co druhá největší země světa svatby dvojicím stejného pohlaví umožnila.

Cílem kanadských toryů je "navrátit tradiční definici manželství" s tím, že to nijak nezasáhne páry, které už svoji jsou. To samé platí pro civilní svazky.

"Premiér zpochybňuje chartu práv a svobod, a to je nepřípustné," postavil se proti návrhu lídr opozičních liberálů Stephane Dion.

Kanada a homosexuálové

  • červenec 2005 - Kanada legalizuje manželství mezi osobami stejného pohlaví
  • součástí je i právo na civilní ceremonii
  • duchovní nemusejí homosexuály oddávat, pokud nechtějí
  • za posledních 17 měsíců se v Kanadě vzalo více než 12 000 gayů a lesbiček
  • manželství mohou homosexuálové legálně uzavřít také v Nizozemsku, Belgii či Španělsku
  • dalších, více než 18 zemí, nabízí gayům a lesbičkám minimálně varianty legálního svazku

Premiérův návrh může vypadat v očích tradičně smýšlejících Kanaďanů velkolepě - málokdo s jeho úspěchem ale počítá.

Změna pouze na oko

Mezi konzervativci panuje shoda - většina z nich otevření debaty o zákonu C-38 požaduje. Většina z nich zároveň ví, že návrh má velmi malou šanci na schválení v parlamentu.

Mnozí poslanci čekali, že vláda přijde s mnohem ambicióznějším plánem. Nejlépe by bylo podle nich otevřít debatu bez jakéhokoliv konkrétního příslibu.

"Je to velmi podlézavé," stěžoval si na krok předsedy vlády Harpera Paul Szabo, hlasitý oponent homosexuálních svazků z řad konzervativců. "Samozřejmě bude návrh poražen tak zhruba třiceti hlasy a premiér řekne: No, slíbil jsem to a teď je to za námi."

Nadšením neoplývá ani Kanadská evangelická společnost. "Je to narychlo," říká Doug Cryer, který má na starosti veřejnou politiku.

Stephane Dion, nová hvězda kanadských liberálů. Bývalý ministr životního prostředí navrací opoziční straně ztracené voliče.
Stephane Dion, nová hvězda kanadských liberálů. Bývalý ministr životního prostředí navrací opoziční straně ztracené voliče. | Foto: Reuters
 

"Původně jsme mysleli, že návrh znovu otevře debatu. Slýcháváme mnoho teorií, proč se celá věc řeší tímto způsobem. Nemohu to ale komentovat. Víme, že to byl první volební slib a tudíž je tak či onak splněn," dodal pro Macleans.ca Cryer.

Obhájcům tradičního způsobu života nenahrávají ani průzkumy veřejného mínění. Podle statistik, které zveřejnila kanadská televize a deník Globe and Mail, je 58 procent dospělých pro zachování zákona z července minulého roku.

Liberálové znovu v sedle

Premiér Stephen Harper oznámil svůj návrh na znovuotevření debaty o "návratu tradiční definice manželství" jen dva dny poté, co si jeho největší konkurent - liberální strana - zvolila do čela nového šéfa.

Vláda bývalého premiéra Paula Martina nezískala letos v únoru důvěru. Jeho obliba u voličů a politických rivalů klesla kvůli údajnému spojení s korupčním skandálem. zapříčinil po dvanácti letech prohru liberální strany v parlamentních volbách.
Vláda bývalého premiéra Paula Martina nezískala letos v únoru důvěru. Jeho obliba u voličů a politických rivalů klesla kvůli údajnému spojení s korupčním skandálem. zapříčinil po dvanácti letech prohru liberální strany v parlamentních volbách. | Foto: Reuters

Stephane Dion, bývalý ministr zemědělství, okamžitě zaútočil na menšinovou vládu konzervativců. S výtkami začal u "nesmyslných daňových škrtů" a skončil u války v Afghánistánu. Premiéra Harpera osočil, že příliš vzhlíží k USA a nevěnuje se domácím problémům. 

Jeho nástup do vedení okamžitě straně zvedl preference. Ačkoliv liberálové letos poprvé po dvanácti letech prohráli volby, získali by podle průzkumů nyní přízeň 37 procent lidí. Konzervativci by dostali o šest procentních bodů méně.

"Potřebujeme se zlepšit. Sedíme na trestné lavici. Nemůžeme se vrátit a říct: Kanaďané, jsme zpátky a stejní jako dřív," řekl v rádiu CBC nový, o uplynulém víkendu zvolený, lídr opozice.

Svou pozici chce Dion i dál posilovat. V otázce homosexuálních manželství je nekompromisní. Pokud by se konzervativcům podařilo schválit debatu o přehodnocení celého problému - plánuje nařídit celé straně, aby hlasovala proti jakýmkoliv změnám.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy