Zasít paniku. Ve stínu kachovské katastrofy se poprvé účinně prosadila nová zbraň

lis lis
7. 6. 2023 9:46
"Na území Kurské, Brjanské a Belgorodské oblasti vyhlašuji stanné právo. Dnes také podepíši dekret o úplné mobilizaci. Nepřítel bude poražen. My vyhrajeme." Tato slova pronesl ruský prezident Vladimir Putin v pondělí v několika ruských televizích a rádiích. Šlo ale o falešného Putina, který byl podle Kremlu dílem hackerů.
V ruské televizi a rádiích se objevil falešný projev Vladimira Putina. | Video: Telegram/Pravda Gerashchenko

Projev, který oznamoval vyhlášení "výjimečného stavu" kvůli přicházejícím útokům ukrajinských sil, mohli slyšet lidé v Belgorodské, Voroněžské a Rostovské oblasti, tedy ruských regionech sousedících s Ukrajinou. "K dosažení vítězství nad nebezpečným a lstivým nepřítelem potřebujeme sjednotit všechny síly Ruské federace. Dejte ruské armádě možnost chránit ruskou zemi před ukrajinskými nacisty," oznámil Putin na přesvědčivém videu a vyzval obyvatele Kurské, Brjanské a Belgorodské oblasti k evakuaci do vnitrozemí Ruska.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov po odvysílání oznámení uvedl, že jde o falešného Putina vytvořeného hackery. "Rozhodně to nebylo žádné vyhlášení. V některých regionech skutečně došlo k hackerskému útoku, konkrétně vím, že hackeři zaútočili na rádio Mir. Nyní máme už vše pod kontrolou," řekl Peskov ruskému státnímu médiu Tass. I když bylo video a audionahrávka z vysílání později odstraněny, klip falešného Putina se dál rozšířil na sociálních sítích. Větší mediální pozornosti celá událost unikla i díky katastrofě Kachovské přehrady, která se udála den poté.

Správní centrum pro Belgorodskou oblast podle webu Kyiv Post projev pojmenovalo jako deepfake, čímž se označují realisticky předělaná videa a fotografie, které upravují obličej a mimiku jednotlivých aktérů. Video mělo "zasít paniku mezi pokojné obyvatele Belgorodu", píše Kyiv Post. K odpovědnosti za hackerský incident se nikdo - včetně ukrajinských představitelů - nepřihlásil.

Podle datového vědce Arsenije Khakhalina, který se zabývá umělou inteligencí, může jít o zlomový okamžik v použití deepfake videí. "Možná tady máme první použití deepfake videa jako zbraně ve skutečné válce," napsal Khakhalin na sociální síti Twitter. Ke zveřejnění podobného videa ale došlo už v prvních týdnech invaze v únoru 2022, kdy na něm ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzýval své vojáky ke složení zbraní a k tomu, aby se vzdali Rusku.

Profesor Kalifornské univerzity v Berkeley a odborník na forenzní analýzu digitálních médií Hany Ford řekl webu Newsweek, že by se deepfake videa mohla stát novým standardem.

"Před několika týdny kolovala falešná fotografie bombardování Pentagonu, která se rozšířila na Twitteru a způsobila propad akciového trhu o půl bilionu dolarů, než se nakonec vzpamatoval. Myslím, že by nikoho nemělo překvapit, že když vytvoříme nástroje pro manipulaci s realitou ve spojení s televizí, rozhlasem a internetem, které mohou okamžitě oslovit miliardy lidí, různí aktéři tyto technologie zneužijí," varoval Ford.

Rusko míří do situace hraničící s kolapsem. Putin je jako zraněné zvíře, říká Telička (7. 6. 2023)

Spotlight Aktuálně.cz - Pavel Telička | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy