Vyfotografovat se znamená zemřít. Tvář nového vůdce Tálibánu neznáme, jeho předchůdce udělal chybu

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 25. 5. 2016 15:05
Vůz Achtára Mansúra dostal zásah ve chvíli, kdy kolem nejel jiný automobil a než stihl dorazit do pákistánského města Kvéta. Z internetu byla známá jeho fotografie. Tvář nového šéfa Hajbátulláha Achunzády známá není.
Tálibán. Ilustrační foto.
Tálibán. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kábul – O novém lídrovi afghánského Tálibánu Hajbátulláhovi Achunzádovi je známo velmi málo.

Jedno ale určitě. Nenechává se fotografovat.

Tálibánci nemají rádi fotografování jednak z náboženských důvodů (islámský zákaz zobrazování živých bytostí) a také z bezpečnostních: neustále jsou v hledáčku Američanů, snažících se je zlikvidovat.

Právě jedna jediná fotografie se podle nových detailních zpráv, které zveřejnil deník Wall Street Journal, stala osudným Achundzádovu předchůdci Achtaru Mansúrovi. Ten se dostal do čela organizace loni v srpnu a jeho fotografie se objevila na internetu.

Američané jej s pomocí zpravodajských informací vystopovali v Íránu, kde navštívil svoji rodinu. A bombardovali jeho vůz značky Toyota Corolla, když projížděl jihozápadním Pákistánem. Tedy oblastí, kde americké bezpilotní bombardéry zatím neoperovaly.

Vůz dostal zásah ve chvíli, kdy kolem nejel jiný automobil a než stihl dorazit do města Kvéta.

Dlouholetý vůdce Tálibánu Muhammad Umar se také nenechal fotografovat. Existovalo pouze jedno jeho staré foto z doby války proti sovětské armádě v osmdesátých letech, kdy přišel o oko.

Na krátkém videozáběru se pak objevil v roce 1996, ale byl zabrán z velké dálky.

I lídr Islámského státu Abú Bakr Bagdádí se "mediální publicitě" vyhýbá. V posledních letech se nechal vyfotografovat pouze jednou. Když v mešitě v Mosulu 28. června 2014 oznamoval vznik chalífátu.

Nového šéfa Tálibánu Achundzádu "proslavil" už před šestnácti lety v bestselleru o cestě Tálibánu k moci pákistánský novinář Ahmed Rašíd. V knize Taliban: Militant Islam, Oil and Fundamentalism in Central Asia z roku 2000 Achundzádu popisuje jako extrémního misogyna, odmítajícího jakékoliv kontakty mezi muži a ženami, mezi nimiž není příbuzenské pouto.

Šedesátiletý muslimský duchovní pochází z hlavní tálibánské bašty Kandaháru na jihu země. Jedna jeho údajná fotografie na internetu koluje, ale je zjevně pořízená dávno a není jisté,zda je na ní skutečně on.

Za pozornost stojí také volba Sirádžuddína Hakkáního Achunzádovým zástupcem.

Je synem veterána z války mudžáhidů proti sovětské armádě Džalláluddína Hakkáního. Válečníka, který se svými bojovníky napadal jak Sověty, tak později Američany hlavně na východě Afghánistánu.

Nikdy se nikomu nepodařilo ho zabít ani zranit.

Achundzáda dnes v nové funkci vydal první prohlášení z audiozáznamu. Odmítl v něm márové rozhovory s vládou v Kábulu. "Nepůjdeme k žádný jednáním," prohlásil.

Pákistánec si čte noviny se zprávou o smrti šéfa Tálibánu Mansúra.
Pákistánec si čte noviny se zprávou o smrti šéfa Tálibánu Mansúra. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy