Papež promluvil nezvykle ostře o zneužívání dětí. Vydejte se justici, vzkázal kněžím

ČTK ČTK
21. 12. 2018 14:48
Papež František v pátek vyzval duchovní, kteří sexuálně zneužívali děti, aby se vydali justici. Podle agentury Reuters jde o jedno z nejsilnějších Františkových prohlášení, jaká dosud měl v souvislosti s krizí, kterou katolická církev zažívá kvůli případům zneužívání nezletilých.
Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

"Těm, kdo zneužívají nezletilé, bych řekl toto: … vydejte se justici a připravte se na boží spravedlnost," prohlásil František v tradičním vánočním proslovu k římské kurii, která je správním orgánem katolické církve. "Církev nedopustí, aby takové případy vyšuměly do ztracena nebo byly podceňovány," uvedl také papež.

Ve vánočních proslovech ke kurii v uplynulých letech mluvil například o korupci, tentokrát se v něm věnoval krizi kolem případů sexuálního obtěžování.

"Nelze popřít, že někteří v minulosti, ať už z nezodpovědnosti, kvůli pochybnostem, nezkušenosti nebo duchovní i lidské krátkozrakosti brali tyto případy na lehkou váhu a nepřistupovali k nim s takovou naléhavostí, jak bylo potřeba," připustila hlava katolické církve.

Na únor příštího roku je naplánováno církevní shromáždění k ochraně dětí a mladistvých. Ve Vatikánu se něm mají sejít předsedové národních biskupských konferencí, představitelé církevních řádů i různí odborníci.

 

Právě se děje

Další zprávy