Východolibyjská armáda dobyla poslední baštu islamistů v Benghází

ČTK ČTK
18. 3. 2017 19:10
Síly východolibyjské vlády dobyly poslední baštu islamistů v Benghází. Ukončily tím týdny střetů s islamistickými povstalci, kteří se seskupili v několika výškových budovách na jihozápadě druhého největšího města Libye. Sdělila to Libyjská národní armáda (LNA) východolibyjského vůdce Chalífy Haftara. Někteří z ozbrojenců bojujících na východě proti Haftarovi se otevřeně hlásili k Islámskému státu nebo ke skupinám napojeným na teroristickou síť Al-Káida. Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. Benghází, které bylo střediskem revoluce, tehdy padlo do rukou radikálů, proti nimž začala bojovat Haftarova LNA.
Boje v Benghází (ilustrační foto)
Boje v Benghází (ilustrační foto) | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 41 minutami

Prezident Zeman se setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou na informativní schůzce

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na Twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o setkání požádala ministryně. Benešová, která Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice, uvedla, že šlo o pravidelnou informativní schůzku.

"Byla jsem poslední z členek vlády po Aleně Schillerové, Kláře Dostálové a Janě Maláčové. Témata, která jsme probírali: systemizace justice, digitalizace justice a nová jmenovací etapa soudců, která se uskuteční 19. května 2021," napsala Benešová.

Benešová s prezidentem shodně veřejně prohlásili, že ve vrbětické kauze existuje více verzí než ta, která pracuje se zapojením ruských agentů tajné vojenské služby GRU. Zeman v televizním projevu hovořil o dvou verzích, podle Benešové jich je ještě více. Toto ale odmítl jak Babiš, tak i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Babiš následně navštívil prezidenta v Lánech a novinářům řekl, že Zemanovi vysvětloval, že vyšetřovací verze je skutečně jen jedna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy