Tornáda terorizují východ USA, zemřelo nejméně pět lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 2. 2016 21:19
Desítky tornád poničily ve středu večer a ve čtvrtek ráno východní část Spojených států, kde extrémní počasí zavinilo smrt nejméně pěti lidí ve státech Virginie a Jižní Karolína. Ve středu guvernér Virginie Terry McAuliffe vyhlásil v tomto americkém státě stav nouze.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Washington - Desítky tornád poničily ve středu večer a ve čtvrtek ráno východní část Spojených států, kde extrémní počasí zavinilo smrt nejméně pěti lidí ve státech Virginie a Jižní Karolína. Sněžení v kombinaci se silným větrem zase připravilo o proud desetitisíce lidí na Středozápadě, kde musely být zrušeny stovky letů, informovala americká média.

Mohutný bouřkový systém přecházel atlantické pobřeží USA od jihu a už v úterý hlásily státy Louisiana a Mississippi tři mrtvé. K těm ve středu a v noci na dnešek přibyli čtyři obyvatelé Virginie.

Tři z nich zemřeli v malém městě Waverly, kde bouře zničila několik domů a zabila dvouleté dítě a dva muže. Další obětí se stal muž v Jižní Karolíně, na kterého spadl strom.

Ve středu guvernér Virginie Terry McAuliffe vyhlásil v tomto americkém státě stav nouze.

Alabama a Georgia hlásí místní záplavy, v Severní a Jižní Karolíně bylo dnes zrušeno vyučování a na Floridě vítr poškodil nebo zničil 70 domů. Mnoho silnic muselo být kvůli padlým stromům uzavřeno, většinu z nich však už hasiči uvolnili. Také práce na obnovení dodávek proudu v Severní a Jižní Karolíně, kde bylo bez elektřiny na 50 tisíc domácností, už jsou podle médií téměř dokončeny.

Zatímco na východě se bouřkový systém většinou projevil tornády a dešti, Středozápad zasáhlo silné sněžení. Letiště ve třetím největším americkém městě Chicagu musela ve středu a dnes zrušit více než tisíc letů. Některé státy kvůli ztíženým dopravním podmínkám uzavřely veřejné školy.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 38 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 43 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy