Východ Indonésie zasáhlo silné zemětřesení, cunami prý nehrozí

ČTK ČTK
24. 6. 2019 6:30
Východ Indonésie dnes zasáhlo zemětřesení o síle přes sedm stupňů, pozorovatelé nicméně nevydali varování ohledně vlny cunami a zatím nejsou zprávy ani o škodách či obětech. S odvoláním na americkou geologickou službu USGS a indonéské úřady o tom informují světové zpravodajské agentury.
Následky ničivého tsunami v Indonésii
Následky ničivého tsunami v Indonésii | Foto: Reuters

Epicentrum otřesů o intenzitě 7,3 stupně bylo v hloubce 208 kilometrů v Bandském moři jižně od ostrova Ambon. Zemětřesení pocítili obyvatelé Východního Timoru, indonéského ostrova Bali a také lidé v Darwinu na severu Austrálie, odnikud však podle agentury Reuters nebyly ihned hlášeny materiální škody či zranění.

Jen několik minut před otřesy v Bandském moři bylo zaznamenáno zemětřesení o síle 6,1 stupně s epicentrem pod řídce osídlenou částí ostrova Papua.

Indonésie a jejích 17.000 ostrovů a ostrůvků leží na rozhraní tří velkých tektonických desek a zemětřesení jsou zde proto častá. Loni země zažila dvě ničivé vlny cunami způsobené silnými zemětřeseními. V září si vlna na ostrově Sulawesi vyžádala přes 2000 obětí. V prosinci cunami udeřila na pobřeží z obou stran Sundského průlivu, který leží mezi ostrovy Jáva a Sumatra, zahynulo při tom přes 400 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy