Tisíce aut ve francouzských Alpách uvěznilo sněžení

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 12. 2014 13:40
Kvůli sněžení a závějím zůstalo stát 15 tisíc vozů. Úřady se snažily zajistit lidem ubytování, část ale musela přečkat noc v autě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Tisíce aut v noci na dnešek kvůli závějím a trvajícímu silnému sněžení uvízly v alpských oblastech Savojska na východě Francie. Úřady se podle agentury AFP snažily zajistit pro motoristy ubytování, ale mnozí řidiči přesto museli noc strávit ve svých vozech.

Ve Švýcarsku varují před lavinovým nebezpečím v Alpách. Přívaly sněhu způsobily dopravní problémy i v Bratislavě.

Uvízlo 15 tisíc aut

Na savojských silnicích uvízlo v sobotu odpoledne na 15 000 vozidel. Podle místních úřadů neustálý příval sněhu velmi ztížil dopravu, a to zejména kolem lyžařských středisek.

Úřady v sobotu vyzývaly automobilisty, aby co nejdříve zastavili a vyhledali na noc ubytování. Ve čtyřiceti obcích postižené oblasti byly podle AFP k dispozici noclehy pro 10 000 lidí.

Pozor na laviny

Vydatné sněžení má za následek nebezpečí pádu lavin v některých místech švýcarských hor. Upozornil na to dnes podle agentury DPA Ústav pro výzkum sněhu a lavin v Davosu. Zejména pro část kantonu Valais vyhlásil druhý nejvyšší stupeň z pětibodové stupnice.

Menší i velké laviny se mohou uvolnit ve výškách nad 2000 metrů, varoval ústav. Zároveň nabádal lyžaře, aby nejezdili mimo zabezpečené tratě.

Kalamita v Bratislavě

Starosti nadělal o víkendu sníh silničářům v Bratislavě a v jejím okolí. Slovenské zpravodajské servery informovaly, že v sobotu večer muselo do ulic metropole vyrazit 54 posypových vozidel a na 90 pracovníků se dalo do ručního odklízení sněhu. Noční a ranní výpadky v městské hromadné dopravě se ale dnes dopoledne podařilo odstranit.

První letošní zimní zásah na dálnicích Bratislavského kraje absolvovala také Národní silniční společnost. Podle médií od sobotního večera její technika najezdila během dvanácti hodin více než 2600 kilometrů a spotřebovala téměř 200 tun soli.

 

Právě se děje

Další zprávy