Výbuchy dvou náloží ukrytých v autě zabily v Somálsku čtyři lidi

ČTK ČTK
25. 3. 2018 16:52
Výbuchy dvou náloží umístěných v autech v somálské metropoli Mogadišo si v neděli vyžádaly životy nejméně čtyř lidí, včetně řidiče vozu. Ačkoliv se k útoku zatím žádná organizace nepřihlásila, za podobnými atentáty často stojí teroristická skupina Šabáb. S odkazem na policii o tom informovala agentura AP. Incident se stal nedaleko parlamentu a ministerstva vnitra na cestě vzdálené asi 200 metrů od prezidentského paláce. Bomba vybuchla u kontrolního stanoviště poté, co automobil s podezřelým řidičem zastavila policie. O život při incidentu přišli mimo jiné dva vojáci a téměř 10 civilistů bylo zraněno. O několik hodin dříve exploze jiné nálože v autě na okraji Mogadiša zabila jednoho člověka.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy