Vybuchla japonská sopka Aso. Video ukazuje, jak se k autům valí kouř a popel

ČTK ČTK
20. 10. 2021 11:30
Na jihojaponském ostrově Kjúšú ve středu vybuchla sopka Aso, která vychrlila mohutný oblak tmavého kouře a popela do výšky 3,5 kilometru. Místní úřady varovaly před hrozbou žhavé lávy a padajícího kamení, žádná zranění ani škody ale nebyly hlášeny, informovala agentura Reuters.
Video: Twitter/tsuka2

Erupce nastala kolem 11:43 místního času (04:43 SELČ), uvedl japonský meteorologický ústav. Ten také upozornil, že obce nacházející se v blízkosti vulkánu pravděpodobně po výbuchu sopky pokryje vrstva popílku.

Japonské úřady zvýšily varování před aktivitou sopky na třetí nejvyšší stupeň na pětibodové škále. Zároveň vyzvaly občany, aby se k vulkánu, který je jednou z turistických atrakcí na ostrově Kjúšú, nepřibližovali. Kontrolují také, zda jsou v pořádku všichni lezci, kteří se na hoře v době erupce nacházeli.

Hora Aso s 1592 metry nad mořem patří k největším aktivním sopkám v Japonsku, které je jedním ze seizmicky nejaktivnějších míst planety. Na jeho území se nachází více než stovka vulkánů. Výbuch jiné japonské sopky Ontake, nacházející se v prefektuře Nagano západně od Tokia, si v září 2014 vyžádal přes 60 obětí, což byla největší katastrofa tohoto druhu za téměř 90 let.

Záběry sopky na Kanárských ostrovech:

Láva ze sopky na kanárském ostrově La Palma už padá do Atlantického oceánu. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy