Výbuch v čínské továrně: na 65 mrtvých a přes 120 zraněných

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
2. 8. 2014 15:50
K tragédii došlo v továrně na automobilové díly ve východočínském městě Kchun-šan, policie údajně zadržela dva manažery firmy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking - Exploze v továrně na automobilové díly ve východočínském městě Kchun-šan si vyžádala nejméně 69 obětí a přes 150 zraněných. Mnoho z nich má těžké popáleniny. Jde o druhou nejtragičtější explozi v Asii za posledních deset let.

Podle agentury Nová Čína nastal výbuch v sobotu ráno místního času v dílně, která zpracovává náboje kol. Podle čínské státní televize CCTV výbuch nastal v továrně Zhongrong Plating.

Firma podle webu zaměstnává 450 dělníků a mezi její zákazníky patří automobilka General Motors a další americké firmy.

Úřady příčinu neštěstí stále vyšetřují. Podle prvních zpráv by však mohla být na vině příliš velká koncentrace prachu ve vzduchu, který se následně vznítil. Policie již údajně zadržela dva manažery firmy.

Mezi oběťmi hlavně mladí muži

Na záběrech, které odvysílala CCTV, z budovy stoupala oblaka černého kouře. Na jiných snímcích bylo vidět zraněné na dřevených paletách, které záchranáři nakládají do sanitek a na nákladní vozy.

Lékaři údajně ošetřovali hlavně těžké popáleniny a otravy kouřem. Do místních nemocnic už vyrazili také odborníci z popáleninového centra v Šanghaji.

V době exploze bylo na místě více než 200 pracovníků. Čtyřicet lidí údajně okamžitě zahynulo, další podlehli vážným zraněním po převozu do nemocnice. Podle deníku People's Daily jsou mezi oběťmi hlavně mladí muži.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy