Dva výbuchy v Bagdádu si vyžádaly nejméně 20 mrtvých, k útoku se přihlásil Islámský stát

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 1. 2017 14:42
Nejméně 20 mrtvých a desítky zraněných si vyžádaly v neděli dva útoky v Bagdádu. Při výbuchu nálože v automobilu, kterou odpálil sebevražedný atentátník, zemřelo nejméně 13 lidí. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na policejní a lékařské zdroje. K útoku, k němuž se přihlásil Islámský stát, došlo v převážně šíitské čtvrti. Dalších sedm lidí zahynulo při útoku v šíitské čtvrti Baladiját.
Výbuch nálože v Bagdádu na zeleninovém trhu
Výbuch nálože v Bagdádu na zeleninovém trhu | Foto: Reuters

Bagdád - Nejméně 20 mrtvých a desítky zraněných si v neděli vyžádaly dva sebevražedné pumové útoky v Bagdádu, které byly namířeny proti místním šíitům

Nejméně 13 lidí přišlo o život a pět desítek jich utrpělo zranění ráno ve východní části Bagdádu při výbuchu nálože v automobilu, kterou odpálil sebevražedný atentátník. Terčem útoku byl zeleninový trh ve čtvrti Džamila, kterou převážně obývají šíité, dodala agentura.

Řidič vyhodil auto do povětří u hlavního vchodu ve chvíli, kdy na něho spustila palbu strážní hlídka. K útoku se přihlásil na internetu Islámský stát (IS). V posledních letech jsou útoky vesměs dílem jeho ozbrojenců, kteří vyznávají sunnitskou verzi islámu a kteří šíity označují za heretiky.

O několik hodin později muž opásaný výbušninami se odpálil v šíitské čtvrti Baladiját, kde zahynulo dalších sedm lidí.

IS se marně snaží údery na civilní cíle v hlubokém iráckém zázemí oslabit ofenzívu proti Mosulu na severu země, které je jeho hlavní baštou v zemi. Irácká armáda s podporou USA dobývá Mosul od poloviny října.

Například se irácká metropole stala cílem podobného útoku 31. prosince, kdy při dvojím výbuchu zahynuly tři desítky osob a více než 50 jich utrpělo zranění.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy