reklama
 
 

Výbuch na základně na jihu Turecka zabil sedm vojáků a 25 zranil

10. 11. 2018 13:26
Nejméně sedm tureckých vojáků přišlo o život a 25 dalších utrpělo zranění při explozi ve skladu s těžkou municí na jihovýchodě Turecka. Podle tiskových agentur to sdělil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Příčiny neštěstí, které se odehrálo v pátek, jsou nadále nejasné.

Ministerstvo obrany v pátek oznámilo, že 25 vojáků utrpělo zranění a dalších sedm se pohřešuje po údajné nehodě s dělostřeleckou municí na základně v provincii Hakkari. O explozi na základně Süngü Tepe nedaleko Iráku i Íránu informovala agentura AFP s odvoláním na turecké úřady.

Podle AFP o závažnosti incidentu svědčí, že se ještě v pátek večer na jihovýchod Turecka vydali ministr obrany Hulusi Akar a náčelník generálního štábu Yasar Güler. Ministerstvo obrany v prohlášení uvedlo, že k "nehodě" došlo po výstřelu z těžké zbraně. Není jasné, zda se jednalo o bojovou akci, nebo o cvičení.

Hospitalizováno bylo 25 vojáků, přičemž vážnost jejich zranění není známá. Po dalších sedmi příslušnících armády úřady pátrají.

Základna Süngü Tepe se nachází v horách jihovýchodního Turecka, kde často dochází ke střetům armády s ozbrojenci ze Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci. Turecko kromě toho pravidelně bombarduje základny PKK na severu Iráku.

Úřad guvernéra provincie Hakkari nejdříve jako příčinu uvedl výbuch "závadné munice" v momentě "výstřelu dělostřelectva". V pozdějším prohlášení se ale hovořilo o explozi v muničním skladu. Turecké úřady podle AFP zakázaly médiím zveřejňovat obrázky zachycující místo výbuchu.

autor: ČTK | 10. 11. 2018 13:26

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama