Islámský stát udeřil v Bagdádu. Nálože v autě zabily nejméně 94 lidí, desítky dalších jsou zraněny

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 11. 5. 2016 19:33
Nejméně 94 mrtvých a desítky zraněných si vyžádaly celkem tři pumové útoky v iráckém Bagdádu. Přihlásila se k nim teroristická organizace Islámský stát. Její atentáty si jen za první čtvrtletí roku vyžádaly v Iráku přes 2100 mrtvých.
Teroristé z Islámského státu mají na svědomí tisíce životů, a to jen za první čtvrtletí.
Teroristé z Islámského státu mají na svědomí tisíce životů, a to jen za první čtvrtletí. | Foto: Reuters

Bagdád - Iráckou metropolí ve středu otřáslo několik pumových útoků.

Při prvním z nich u tržiště ve čtvrti Sadr, k němuž se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), zemřelo nejméně 64 lidí, včetně mnoha žen. Ve dvou dalších čtvrtích na severu a západě města bylo při explozích zabito minimálně 30 osob.

Další desítky lidí byly zraněny, podle iráckých policejních zdrojů počty obětí zřejmě porostou.

S odvoláním na policii to oznámila agentura Reuters.

Při prvním z atentátů vybuchlo auto naložené trhavinami kolem 09:00 SELČ u tržiště ve čtvrti Sadr obývané hlavně šíity.

Podle svědka citovaného agenturou AP dodávku na místě zaparkoval muž, který se pak rychle vmísil do davu. "Byla to obrovská rána. Síla exploze mne odmrštila několik metrů a na několik minut jsem ztratil vědomí," řekl Karím Sálih.

Ostatní svědci hovořili o spálených automobilech a těžce poškozených budovách.

Další výbuch později nastal u vjezdu do převážně šíitské čtvrti Kadhimíja na severozápadě města. Podle agentury AP byla cílem útoku policejní stanice a ze zatím 17 hlášených obětí je pět policistů. Dalších 34 lidí bylo zraněno.

Třetí čtvrtí, kterou dnes otřásla exploze, je Džamíja na severu Bagdádu. Tam výbuch bomby v místu plném obchodů zabil nejméně třináct lidí a dvacítku osob zranil. K těmto dalším dvěma útokům se zatím nikdo nepřihlásil.

Nenadálé útoky IS v Iráku

IS je organizace sunnitských muslimů a na šíitské civilisty v irácké metropoli i jinde v Iráku útočí často. Její atentáty si jen za první čtvrtletí roku vyžádaly v Iráku přes 2100 mrtvých.

V bojích v Iráku ale skupina nedávno ztratila svého velitele abú Vahíba. Jeho smrt před dvěma dny oznámil Pentagon, podle nějž abú Vahíb zemřel při náletu koaličních letadel.

Ve čtvrti Sadr útočil islámský stát také v únoru, kdy zabil 70 osob. Místem útoku bylo rovněž venkovní tržiště zaplněné lidmi. Podle Reuters se bezpečnostní situace v Bagdádu zlepšuje, ale IS stále organizuje nenadálé a velmi smrtící útoky. Irácká armáda s pomocí šíitských a kurdských milicí v minulých měsících vybojovala část území, ovládaná předtím radikály.

Předejít pumovým atentátům v Bagdádu se zatím nepodařilo. Vedení Iráku oslabuje současný spor o složení vlády.

Šíité vedení duchovním Muktadou Sadrem, který pochází z rodu, po němž je pojmenována bagdádská čtvrť, se snaží vynutit si personální změny ve vládě. Viní původní kabinet z korupce, která se promítá do špatných služeb a brání reformám. Premiér Hajdar Abádí už navrhl do nového kabinetu technokraty, s nimiž Sadrovi příznivci souhlasí, ale parlament schválení blokuje.

 

Právě se děje

před 18 minutami

V Ochotském moři hoří ruská rybářská loď, všech 47 námořníků je v bezpečí

Ruskou loď plavící se v Ochotském moři přibližně 130 kilometrů od Magadanu postihl požár a následně výbuch. Oznámila to agentura TASS s tím, že celou posádku 47 námořníků se podařilo evakuovat do bezpečí. Na rybářské lodi Enigma Australis však ještě zůstává palivo a hrozí další výbuch, dodala agentura s odvoláním na nejmenovaného záchranáře z místa nehody.

Loď začala hořet už v úterý, kdy to ale vypadalo, že se požár podařilo uhasit. Oheň ale večer znovu vzplál a v noci následoval silný výbuch na palubě. V současnosti je loď dál v plamenech, i když téměř vyhořela. Záchranná loď kvůli obavám z dalšího výbuchu není v přímém kontaktu s hořícím plavidlem, na kterém požár nejspíše zasáhl strojovnu.

Evakuovaná posádka mezitím na plovoucí rybářské základně podstoupila lékařskou prohlídku, při níž nebyla zjištěna žádná zranění. 

Další zprávy