Výbuch na jihu Afghánistánu zabil dva lidi a zranil guvernéra

ČTK ČTK
23. 3. 2019 9:11
Při dvou explozích v metropoli afghánské provincie Hílmand zahynuli nejméně dva lidé a alespoň 23 jich bylo zraněno, včetně místního guvernéra. Incident se odehrál na slavnosti uspořádané u příležitosti dne farmářů na stadionu ve městě Laškargáh. K odpovědnosti za útok se dosud nikdo nepřihlásil. Informovala o tom agentura Reuters.
Boje v Afghánistánu. Ilustrační snímek.
Boje v Afghánistánu. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Svědci uvedli, že guvernér provincie Muhammad Jasín Chán byl výbuchem sražen k zemi a poté ho jeho ochranka odvedla z místa činu. Jeho zdravotní stav není znám. Příčina výbuchu dosud není zřejmá, pravděpodobně však šlo o nastraženou nálož.

Několikadenní ceremonie ke dni farmářů se v Laškargáhu zúčastnilo na tisíc lidí. Již ve čtvrtek zaútočili radikálové z místní odnože Islámského státu na podobné shromáždění v hlavním městě Kábulu, kde zabili šest lidí a 23 jich zranili. Oslavy se konají v době tradičního afghánského nového roku, který připadá na 21. březen. Někteří radikální islamisté toto slavení odmítají a považují ho za neislámské.

Hílmand je jednou z několika afghánských provincií, kde mají povstalci největší vliv a kontrolují nejrozsáhlejší část území. Dnešní útok přišel přesně rok poté, co nálož v automobilu zabila 14 lidí sledujících zápasnické utkání v Laškargáhu.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Další zprávy