Výbuch byl ohlušující, lidé měli kousky kovu v těle, popisují svědci v New Yorku

ČTK ČTK
18. 9. 2016 11:20
Obyvatelé okolních domů popisují ohlušující explozi a padající obrazy na stěnách. Lidé, kteří byli v době výbuchu na ulici, mluví o kusech kovu létajících vzduchem, o panice a velkých policejních manévrech.
Lidé přihlížejí za policejní páskou manévrům bezpečnostních složek.
Lidé přihlížejí za policejní páskou manévrům bezpečnostních složek. | Foto: Reuters

New York -  Relativně poklidná 23. ulice v manhattanské čtvrti Chelsea, kde se v sobotu procházely desítky Newyorčanů užívající si příjemného večera na sklonku léta, se během okamžiku změnila v místo masivních policejních manévrů. Ohlušující exploze, která byla slyšet několik bloků daleko, vyvolala podle svědků paniku a hromadný úprk.

"Ze zdi mi spadly obrazy, záclony se vznášely jako při silném poryvu větru," řekla agentuře Reuters Neha Jainová, která žije poblíž. "Pak jsme ucítili kouř. Šli jsme dolů zjistit, co se stalo, ale hasiči nás okamžitě poslali zpátky."

Lidé, kteří byli přímo na ulici, popisují, že po explozi viděli vyšlehnout mohutný oheň, jenž vzápětí zmizel. Vzduchem létaly kousky kovu. "Malé kovové úlomky, sotva dva centimetry, měli lidé v tělech, v obličejích," řekl webu New York Daily News Ramon Lopez.

Nejprve prý co nejrychleji utíkal od výbuchu, když ale usoudil, že okamžité nebezpečí pominulo, vrátil se a pomáhal zraněným.

"Byla tam žena, která měla něco v oku. Vzal jsem ji za ruku a ujistil se, že se dostane do sanitky. Řekl jsem jí, že to nic není, ale hodně krvácela," popisoval situaci.

Zranění při výbuchu utrpělo 29 lidí, nikdo z nich není podle lékařů v ohrožení života. Devět již bylo po ošetření propuštěno z nemocnice.

O síle exploze svědčí podle amerických médií fakt, že výbuch velmi zřetelně zaznamenali i lidé nacházející se pět i více bloků daleko. Místní obyvatelé se podle televize CNN shodují na tom, že by nastraženou výbušninu čekali spíše na exponovanějším místě New Yorku a ne ve své poklidné rezidenční čtvrti.

Starosta Bill de Blasio označil explozi za záměrný čin, spojení s terorismem se však podle něho neprokázalo.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy