Výbuch byl ohlušující, lidé měli kousky kovu v těle, popisují svědci v New Yorku

ČTK ČTK
18. 9. 2016 11:20
Obyvatelé okolních domů popisují ohlušující explozi a padající obrazy na stěnách. Lidé, kteří byli v době výbuchu na ulici, mluví o kusech kovu létajících vzduchem, o panice a velkých policejních manévrech.
Lidé přihlížejí za policejní páskou manévrům bezpečnostních složek.
Lidé přihlížejí za policejní páskou manévrům bezpečnostních složek. | Foto: Reuters

New York -  Relativně poklidná 23. ulice v manhattanské čtvrti Chelsea, kde se v sobotu procházely desítky Newyorčanů užívající si příjemného večera na sklonku léta, se během okamžiku změnila v místo masivních policejních manévrů. Ohlušující exploze, která byla slyšet několik bloků daleko, vyvolala podle svědků paniku a hromadný úprk.

"Ze zdi mi spadly obrazy, záclony se vznášely jako při silném poryvu větru," řekla agentuře Reuters Neha Jainová, která žije poblíž. "Pak jsme ucítili kouř. Šli jsme dolů zjistit, co se stalo, ale hasiči nás okamžitě poslali zpátky."

Lidé, kteří byli přímo na ulici, popisují, že po explozi viděli vyšlehnout mohutný oheň, jenž vzápětí zmizel. Vzduchem létaly kousky kovu. "Malé kovové úlomky, sotva dva centimetry, měli lidé v tělech, v obličejích," řekl webu New York Daily News Ramon Lopez.

Nejprve prý co nejrychleji utíkal od výbuchu, když ale usoudil, že okamžité nebezpečí pominulo, vrátil se a pomáhal zraněným.

"Byla tam žena, která měla něco v oku. Vzal jsem ji za ruku a ujistil se, že se dostane do sanitky. Řekl jsem jí, že to nic není, ale hodně krvácela," popisoval situaci.

Zranění při výbuchu utrpělo 29 lidí, nikdo z nich není podle lékařů v ohrožení života. Devět již bylo po ošetření propuštěno z nemocnice.

O síle exploze svědčí podle amerických médií fakt, že výbuch velmi zřetelně zaznamenali i lidé nacházející se pět i více bloků daleko. Místní obyvatelé se podle televize CNN shodují na tom, že by nastraženou výbušninu čekali spíše na exponovanějším místě New Yorku a ne ve své poklidné rezidenční čtvrti.

Starosta Bill de Blasio označil explozi za záměrný čin, spojení s terorismem se však podle něho neprokázalo.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Fanoušci Baníku vybrali 330 tisíc korun pro rodiny obětí střelby

Finanční sbírka ostravských fotbalových fanoušků na sobotním ligovém utkání Baníku proti Spartě vynesla přibližně 330 tisíc korun. Obnos bude poukázán pozůstalým sedmi obětí tragické střelby ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě.

Ve sbírce, kterou organizoval spolek Baník Baníku, podle webu sdružení bylo vybráno 326.968 korun i drobné sumy v cizích měnách. Dohromady se jedná přibližně o 330 tisíc korun.

Vedle ostravských fanoušků se do charity zapojil i samotný Baník, který z výtěžku věnoval na stejný účel 150 tisíc korun. Další peníze mezi sebou vybírají hráči a zaměstnanci klubu.

Další zprávy