Výbuchy v Istanbulu zabily nejméně 38 lidí. K útoku se na internetu přihlásili kurdští separatisté

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 12. 2016 16:03
Sobotní večerní výbuchy u fotbalového stadionu v Istanbulu zabily nejméně 38 lidí a přes 150 dalších zranily. Prezident Recep Tayyip Erdogan označil exploze za teroristický čin. Podle vládních činitelů za ním stojí kurdští bojovníci. Nálož byla umístěna v autě, které explodovalo po ligovém zápase. Ten sledovalo na stadionu týmu Besiktas v evropské části Istanbulu přes 32 tisíc lidí.
Exploze v Istanbulu.
Exploze v Istanbulu. | Foto: Reuters

Istanbul - Sobotní výbuchy u fotbalového stadionu istanbulského klubu Besiktas si vyžádaly životy 38 lidí, z toho 30 policistů. Dalších 155 lidí bylo zraněno a nyní jsou v péči lékařů. V neděli to oznámili turečtí ministři vnitra a zdravotnictví.

Česká diplomacie uvedla, že mezi mrtvými civilisty by neměli být žádní cizinci.

Prezident Recep Tayyip Erdogan označil exploze za teroristický útok s cílem způsobit co největší škody. Policie zadržela deset podezřelých.

K zodpovědnosti za útok se v neděli na internetu přihlásila radikální kurdská organizace TAK. Podle jejího prohlášení není cílem útoku turecký lid a dodala, že při operaci zahynuli dva její členové. Podle tureckého premiéra Binaliho Yildirima je téměř jisté, že za exploze jsou zodpovědní separatisté ze Strany kurdských pracujících (PKK).

V Turecku byl vyhlášen jednodenní smutek, premiér Binali Yildirim nařídil stáhnout na půl žerdi státní vlajky po celé zemi i na tureckých diplomatických zastoupeních v zahraničí. Prezident podle agentury AFP kvůli tragické události odložil zatím na neurčito návštěvu Kazachstánu. 

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová sdělila, že podle zjištění českého konzulátu v Istanbulu není známo, že by mezi zabitými civilisty byli cizinci.

Jedna z náloží byla umístěna v autě, které explodovalo po ligovém zápase těsně u stadionu. Utkání sledovalo na stadionu Besiktas v evropské části Istanbulu přes 32 tisíc lidí. Necelou minutu po první explozi se odpálil sebevražedný atentátník.

Policie zadržela deset podezřelých

Ministr vnitra Süleyman Soylu řekl, že útok byl patrně namířen proti autobusu turecké zásahové policejní jednotky, která během zápasu zajišťovala pořádek. Jeho kolega, ministr zdravotnictví Recep Akdag na společné tiskové konferenci upřesnil, že se zraněními je hospitalizováno 155 lidí, z nich 14 na jednotce intenzivní péče.

Na základě důkazů zajištěných v automobilu, kde byla trhavina umístěna, policisté zadrželi deset podezřelých, uvedl Soylu.

"Proti našim bezpečnostním silám a proti občanům byl spáchán teroristický útok. Exploze po fotbalovém zápasu měla zabít co nejvíce lidí. Výsledkem jsou bohužel mrtví a zranění," prohlásil už v první reakci prezident Erdogan.

Krátce před výbuchy skončilo na stadionu utkání nejvyšší turecké ligy mezi domácím Besiktasem a týmem Bursaspor, za který hrál i český reprezentant Tomáš Necid. Podle tweetu sportovního komentátora Ondřeje Zlámala by všichni hráči Bursasporu včetně Necida měli být v pořádku, protože odjeli ještě před výbuchem.

Další český reprezentant Tomáš Sivok, působící v barvách Bursasporu, se neocitl v nominaci k utkání.

Útoky proti bezpečnostním složkám nejsou v Turecku nijak výjimečné, častější jsou však na jihovýchodě země, kde je úřady připisují kurdským separatistům. Na jiných místech Turecka útočí také teroristická organizace Islámský stát.

Na operetní představení to bylo příliš krvavé a ničivé, na skutečný puč příliš zpackané. Trest smrti ale Erdogan nezavede, říká Tomáš Laně. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 18 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Při útoku na ambasádu USA v Iráku byl zraněn jeden člověk

Při nedělním raketovém útoku, který zasáhl velvyslanectví Spojených států v Bagdádu, utrpěl zranění nejméně jeden zaměstnanec ambasády. Agentuře AFP to řekl nejmenovaný irácký zdroj.

Reportér televizní stanice Al-Arabíja popsal, že viděl uvnitř areálu přistávat americký letoun. Zraněných je podle něj více, Washington ale tyto informace zatím nekomentoval. Celkem bylo vypáleno pět raket, areál ambasády zasáhly tři, jedna z nich pak jídelnu v době večeře.

Podle agentury AFP je to poprvé, co rakety dopadly přímo na americkou ambasádu, nacházející se v opevněné a přísně střežené zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy