Vliv Ruska na brexit nechtěl nikdo vyšetřovat, tvrdí výbor britského parlamentu

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 7. 2020 14:38
Britská vláda neviděla žádné stopy úspěšného zasahování Ruska do referenda o vystoupení z EU z roku 2016, uvedla londýnská vláda. Reagovala tak na kritiku parlamentního výboru, podle něhož se vláda možným vlivem Ruska na hlasování dostatečně nezabývala. Podle deníku The Guardian to vyplývá ze zprávy výboru pro bezpečnost a tajné služby.
Oslavy brexitu ve Velké Británii.
Oslavy brexitu ve Velké Británii. | Foto: Reuters

Výbor pro bezpečnost a tajné služby v úterý zveřejnil svou zprávu, v níž mimo jiné hovoří o Rusku jako o hrozbě pro Británii a Západ v řadě oblastí, od špionáže, přes možné kybernetické zasahování do voleb a praní špinavých peněz. Kreml poté znovu odmítl, že někdy zasahoval do volebního procesu v jakékoli jiné zemi.

Zpráva parlamentního výboru, jejíž zveřejnění se dlouho očekávalo a opozice tlačila na její zveřejnění už loni před prosincovými volbami, nicméně uvádí, že výbor nemohl dojít k závěru, zda Rusko zasahovalo do referenda o brexitu, protože nedostal ani od vlády ani od rozvědky dostatečné zhodnocení možného zasahování Ruska do britského hlasování.

Moskva ale znovu podobná obvinění odmítla. "Rusko nikdy nezasahovalo do volebního procesu v žádné zemi světa - ani v USA, ani v Británii, ani v žádné jiné zemi," uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová označila zprávu britského parlamentního výboru za rusofobní.

Ve zprávě se také píše, že Británie byla "jasně cílem" pro dezinformační kampaně kolem voleb, ale tato otázka byla "horkým bramborem", jímž se nikdo nechtěl zabývat. Zpráva také uvádí, že existovala "informace z otevřených důvěryhodných zdrojů" o možném zasahování Ruska do referenda o nezávislosti Skotska z roku 2014.

"Nedostali jsme po referendu (o brexitu) žádné zhodnocení ruských pokusů o zasahování (do hlasování)," citoval deník The Guardian členy parlamentního výboru. Podle jednoho z členů výboru Stewarta Hosieho se nikdo z vlády nechtěl otázkou ruského vlivu zabývat a nikdo neví, zda se Rusko snažilo zasáhnout do referenda o brexitu z roku 2016, protože to podle něj "nechtěli vědět".

Vláda na zprávu reagovala prohlášením, že "neviděla žádnou stopu o úspěšném zasahování do referenda o brexitu" a že zpětné hodnocení referenda" není nutné.

Ve zprávě parlamentního výboru se podle Reuters také uvádí, že Rusko zřejmě považuje Británii za jeden ze svých prioritních cílů rozvědky na Západě.

Výbor rovněž označil Rusko za "zdroj korupčních peněz, které jsou v Londýně vítány". "Británie vítala ruské peníze a kladla jen málo dotazů, pokud vůbec nějakých, na původ tohoto značného bohatství," citovala ze zprávy agentura Reuters. Podle zprávy je Británie považovaná za "oblíbenou destinaci ruských oligarchů a jejich peněz" a Londýn "za pračku peněz".

Výbor pro bezpečnost a tajné služby na zprávě pracoval 18 měsíců a podle Reuters ji dokončil už před rokem v březnu. Loni britská média uvedla, že ji výbor vládě poslal loni v říjnu. Opozice chtěla, aby se dokument na veřejnost dostal ještě před prosincovými parlamentními volbami. Zveřejnění zprávy podléhá souhlasu úřadu premiéra.

Člen výboru Kevan Jones na tiskové konferenci kritizoval premiéra Borise Johnsona za to, že nepodepsal souhlas ke zveřejnění zprávy dříve. Podle Jonese nebyl důvod to odkládat.

Padesátistránkový materiál měl zkoumat, zda Kreml financoval různé aktivity, které měly ovlivnit mimo jiné výsledek všelidového hlasování, v němž Britové rozhodli, že země opustí Evropskou unii.

Podle serveru BBC zpráva zahrnuje různá témata, včetně dezinformačních kampaní či kybernetických taktik. Nebude proto zveřejněna celá, právě kvůli "vysoce citlivým" informacím, které obsahuje.

Video: Rusko se plete do demokratických voleb v Evropě i USA, Česku není ruský vliv cizí, říká Ryan

Rusko znásilňuje naše mezinárodní smlouvy agresí k našim nejbližsím spojencům ve východní Evropě, říká šéf americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 7 minutami

Do Bečvy unikla neznámá látka, uhynulo velké množství ryb

Do řeky Bečvy v neděli unikla neznámá látka, na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje kvůli tomu uhynulo velké množství ryb. K události vyjížděly odpoledne desítky hasičů, kteří postavili norné stěny, odebírají také vzorky vody. Havárií se zabývají i orgány ochrany životního prostředí, řekl mluvčí olomouckých krajských hasičů Radek Buryánek.

"Látka se do vody určitě dostala na území Zlínského kraje. V současné době odchytáváme uhynulé ryby a provádíme monitoring vodního toku s odběry vzorků, v rámci Olomouckého kraje je to od Hustopečí nad Bečvou až po Hranice," uvedl Buryánek. K řece podle něj dnes vyjížděli i zástupci České inspekce životního prostředí a oddělení životního prostředí z Hranic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy