Vůdci Rudých Khmerů v Kambodži dostali doživotní vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 8. 2014 16:00
Kambodžský tribunál odsoudil na doživotí dva nejvyšší dosud žijící vůdce totalitního režimu Rudých Khmerů.
Fotografie z muzea v Phnompenhu, připomínajícího zvěrstva Rudých Khmerů.
Fotografie z muzea v Phnompenhu, připomínajícího zvěrstva Rudých Khmerů. | Foto: Reuters

Phnompenh - Kambodžský tribunál uložil doživotní vězení dvěma nejvyšším dosud žijícím vůdcům totalitního režimu Rudých Khmerů.

Hlavní ideolog Rudých Khmerů Nuon Chea a někdejší premiér Khieu Samphan byli soudem shledáni vinnými ze zločinů proti lidskosti, včetně mučení, zotročování a vražd. Za jejich vlády bylo v Kambodži zabito nebo zemřelo v důsledku hladomoru nejméně 1,7 milionu lidí.

Khieu Samphan u soudu.
Khieu Samphan u soudu. | Foto: Reuters

Jak osmaosmdesátiletý Nuon Chea, tak o pět let mladší Khieu Samphan vinu popírají. V minulosti před soudem prohlašovali, že jednali v zájmu Kambodže a její ochrany před útočníky a že o masovém zabíjení lidí nevěděli.

Po vynesení rozsudku ani jeden z odsouzených neprojevil sebemenší náznak emocí, napsala agentura AFP. Jejich obhájci nicméně prohlásili, že se proti rozsudku odvolají. "Vůči mému klientovi je to nespravedlivé. Nic nevěděl a žádný z těch zločinů nespáchal," řekl Son Arun, jehož mandantem je Nuon Chea.

Oba odsouzené čeká další soud

Část těch, kdo režim Rudých Khmerů přežili, se shromáždila před soudní síní a vynesení rozsudku uvítala potleskem. Mnozí měli slzy v očích.

Jediným představitelem odsouzeným mezinárodním tribunálem za zvěrstva maoistického hnutí Rudých Khmerů z let 1975 až 1979 je zatím někdejší velitel nechvalně proslulé věznice S-21 tohoto ultralevicového režimu Kang Kek Ieu, který dostal doživotí.

Foto: Aktuálně.cz

Oba vůdce Rudých Khmerů čeká na podzim další soudní proces, kde budou obviněni ze zločinu genocidy. Pět dalších představitelů hrůzného režimu je vyšetřováno. Rozhodnutí, zda proti nim bude zahájeno soudní řízení, se očekává v příštím roce. Tribunál svou činnost zahájil v roce 2006. Čelil kritice kvůli zdlouhavému projednávání a tomu, že se zabývá jen úzkou skupinou zločinů, jež režim Rudých Khmerů spáchal.

Organizace bojující za ochranu lidských práv Amnesty International verdikt soudu označila za "klíčový krok ke spravedlnosti". Upozornila ale na "znepokojující" překážky, se kterými se soud potýkal. Vysocí vládní představitelé údajně odmítli poskytnout důkazy, existují také obvinění z politických zásahů do procesu.

Vůdce Rudých Khmerů Pol Pot zemřel v roce 1998.

Poté, co v dubnu 1975 Rudí Khmerové převzali moc, začali usilovat o vytvoření zemědělské společnosti bez peněz i městských obyvatel. Během několika dní tak přinutili zhruba dva miliony obyvatel Phnompenhu vyklidit hlavní město. Ty, kdo odmítli odejít, vojáci zastřelili.

"Nikdy nezapomenu na to utrpení," řekl novinářům jeden z účastníků tohoto nuceného exodu. "Ale dnešní verdikt je pro mě velkou úlevou. Je to vítězství a historický den pro všechny Kambodžany," dodal muž, kterému je nyní 70 let.

 

Právě se děje

Další zprávy