reklama
 
 

Vůdce pučistů v Burkině Faso předá moc sesazené hlavě státu

21. 9. 2015 22:36
Převrat v Burkině Faso zřejmě končí neúspěchem pučistů. Jejich vůdce oznámil, že vrátí moc sesazené hlavě státu. Ke složení zbraní několik hodin předtím rebelující prezidentskou stráž vyzvalo velení armády. Puč provedla ve čtvrtek jednotka určená k ochraně prezidenta, která podporuje někdejšího prezidenta Blaise Compaorého.

Ouagadougou - Vůdce pučistů v Burkině Faso dnes podle agentury AP oznámil, že předá moc sesazené hlavě státu. Ke složení zbraní několik hodin předtím rebelující prezidentskou stráž vyzvalo velení armády. Vojsko v prohlášení uvedlo, že všechny jednotky míří do metropole Ouagadougou, aby podpořily návrat prezidenta k moci po čtvrtečním převratu. Francouzský prezident François Hollande sdělil, že až do nastolení pořádku ukončuje jeho země finanční podporu afrického státu.

"Všechny ozbrojené síly státu směřují k Ouagadougou, aby odzbrojily prezidentskou stráž bez krveprolití," uvádí se podle agentury AFP v prohlášení armády podepsaném několika vedoucími představiteli armády. Příslušníci elitní jednotky, která stojí za pučem, by podle vedení vojska měli složit zbraně dobrovolně, za což jim prý armádní velitelé zaručili bezpečnost.

Generál Gilbert Diendéré reagoval prohlášením, že prezidentská stráž "dodrží závazek vrátit moc zpět civilním představitelům".

Puč provedla ve čtvrtek jednotka určená k ochraně prezidenta, která podporuje někdejšího prezidenta Blaise Compaorého. Den před tím zajala dosavadní hlavu státu Michela Kafandoa, předsedu vlády Isaaca Zidu a několik ministrů. Byli členy dočasného vedení, které stálo v čele země po loňských nepokojích a odstoupení Compaorého. Pučisté rozpustili nynější instituce a prohlásili, že zemi bude vládnout národní rada pro demokracii vedená Diendérém.

V sobotu večer však vyjednavači ze sousedních zemí Senegalu a Beninu po setkání s pučisty uvedli, že se k moci vrátí Kafando a jeho vláda. Podrobnosti dohody umožňující návrat země k normálnímu životu dosud nebyly zveřejněny.

Dnes se do dění v někdejší francouzské kolonii, kterou Paříž finančně i vojensky podporuje, vložil šéf Elysejského paláce. Pučisty vyzval, aby ihned vrátili moc, jinak "ponesou veškeré důsledky".

Při násilí, které puč provázelo, přišlo od čtvrtka o život deset lidí a přes sto osob bylo zraněno.

Kafandova vláda připravila na 11. října parlamentní a prezidentské volby, avšak přijala také zákon, který z kandidatury vyloučil Compaorého a jeho příznivce. Chtěla také rozpustit Diendérého elitní jednotku. Pučisté řekli, že volby uspořádají později. Pokud se Kafando skutečně vrátí k moci, mohlo by to říjnový termín hlasování ještě zachránit.

autor: ČTK | 21. 9. 2015 22:36

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama