Vůdce KLDR údajně zabil vztek, při inspekci měl infarkt

Zahraničí Zahraničí
30. 12. 2012 21:06
Tajemnému úmrtí Kim Čong-ila mělo předcházet rozčilení nad zpackanou stavbou hráze
"Milovaného vůdce" oplakávala před rokem celá KLDR. Musela.
"Milovaného vůdce" oplakávala před rokem celá KLDR. Musela. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Za smrtí severokorejského diktátora Kim Čong-ila, který před rokem podlehl "velkému duševnímu i fyzickému vypětí", alespoň podle oficiálních zpráv, stál podle nejnovější verze infarkt způsobený přílišným rozčilením. S touto verzí teď přišel jihokorejský list Choson Ilbo, který se odvolává na dobře informovaný zdroj, jenž chce z pochopitelných důvodů zůstat v anonymitě.

"Milovaný vůdce", kterého loni v rámci hromadných a povinných projevů zármutku oplakávaly miliony obyvatel KLDR, se při prohlídce sto metrů vysoké a 555 metrů dlouhé přehradní zdi u města Huichonu postavené na řece Chongchon údajně tak rozčílil nad jejími nedostatky, že mu selhalo srdce.

O náhlé srdeční slabosti, jež devětašedesátiletého Kima stihla během "intenzivní polní inspekce" ve vlaku, hovořily i lékařské zdroje z Pchjongjangu. O tom, co onu srdeční slabost vyvolalo, nestálo však v oficiální zprávě ani slovo.

Kim se během inspekční cesty údajně dověděl, že v přehradní zdi elektrárny, která má zásobovat energií hlavní město země Pchjongjang, se objevily nebezpečné průsaky ohrožující stabilitu vodního díla. Severokorejský vůdce proto přikázal svým podřízeným, aby se neprodleně postarali o odstranění série závad, a trval na tom, že si místa, na kterých prosakuje voda, osobně prohlédne. K tomu však už nedošlo, protože se tak rozčílil, že mu náhlé rozrušení přivodilo smrt.

Vládní místa v hlavním městě KLDR nezaujala k nejnovější verzi jihokorejského listu, jednoho z nejvlivnějších a nejprodávanějších v zemi, žádné stanovisko a pominula jej mlčením.

Severní Korea si přede dvěma týdny s velkou pompou připomínala jednoroční výročí Kimova úmrtí.

Přehrada na řece Huichonu byla uvedena do provozu letos v dubnu po čtyři roky trvajících pracích. Ty byly dokončeny v překotném tempu. Původně měla stavba trvat jedenáct let.

Při slavnostním inauguračním ceremoniálu chyběl jeden prominentní host. Diktátorův syn a nový severokorejský vůdce Kim Čong-un.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy