reklama
 
 

Vůdce KLDR údajně zabil vztek, při inspekci měl infarkt

30. 12. 2012 21:06
Tajemnému úmrtí Kim Čong-ila mělo předcházet rozčilení nad zpackanou stavbou hráze

Pchjongjang - Za smrtí severokorejského diktátora Kim Čong-ila, který před rokem podlehl "velkému duševnímu i fyzickému vypětí", alespoň podle oficiálních zpráv, stál podle nejnovější verze infarkt způsobený přílišným rozčilením. S touto verzí teď přišel jihokorejský list Choson Ilbo, který se odvolává na dobře informovaný zdroj, jenž chce z pochopitelných důvodů zůstat v anonymitě.

"Milovaný vůdce", kterého loni v rámci hromadných a povinných projevů zármutku oplakávaly miliony obyvatel KLDR, se při prohlídce sto metrů vysoké a 555 metrů dlouhé přehradní zdi u města Huichonu postavené na řece Chongchon údajně tak rozčílil nad jejími nedostatky, že mu selhalo srdce.

O náhlé srdeční slabosti, jež devětašedesátiletého Kima stihla během "intenzivní polní inspekce" ve vlaku, hovořily i lékařské zdroje z Pchjongjangu. O tom, co onu srdeční slabost vyvolalo, nestálo však v oficiální zprávě ani slovo.

Kim se během inspekční cesty údajně dověděl, že v přehradní zdi elektrárny, která má zásobovat energií hlavní město země Pchjongjang, se objevily nebezpečné průsaky ohrožující stabilitu vodního díla. Severokorejský vůdce proto přikázal svým podřízeným, aby se neprodleně postarali o odstranění série závad, a trval na tom, že si místa, na kterých prosakuje voda, osobně prohlédne. K tomu však už nedošlo, protože se tak rozčílil, že mu náhlé rozrušení přivodilo smrt.

Vládní místa v hlavním městě KLDR nezaujala k nejnovější verzi jihokorejského listu, jednoho z nejvlivnějších a nejprodávanějších v zemi, žádné stanovisko a pominula jej mlčením.

Severní Korea si přede dvěma týdny s velkou pompou připomínala jednoroční výročí Kimova úmrtí.

Přehrada na řece Huichonu byla uvedena do provozu letos v dubnu po čtyři roky trvajících pracích. Ty byly dokončeny v překotném tempu. Původně měla stavba trvat jedenáct let.

Při slavnostním inauguračním ceremoniálu chyběl jeden prominentní host. Diktátorův syn a nový severokorejský vůdce Kim Čong-un.

autor: Zahraničí | 30. 12. 2012 21:06

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama