Všude zavřeno. Ukrajinci v první linii přežívají jen díky improvizovaným trhům

Rádio Svobodná Evropa lis Rádio Svobodná Evropa, lis
25. 1. 2023 11:09
Cesta do obchodu s potravinami většinou trvá pár minut. Ukrajincům z Bachmutu ale zabere několikanásobně déle. Aby získali potřebné zásoby nebo třeba důchod, musí urazit dvanáct kilometrů do města Časiv Jar. Tam prodejci provozují trhy, zatímco všechny ostatní obchody jsou uzavřené.
Všude zavřeno. Ukrajinci v první linii přežívají díky 12 kilometrů vzdáleným trhů | Video: Rádio Svobodná Evropa

Trhy ve městě Časiv Jar, které se nachází západně od Bachmutu, jsou pro obyvatele v první linii často záchranou. "Koupil jsem tady stavební pěnu. Vrstva cihel nad mým oknem je poškozená, takže musím díru opravit, protože brzy bude mrznout. Prodejci si zaslouží medaili za statečnost. Pořád nám vozí zboží, zatímco všechny obchody jsou zavřené," vysvětlil jeden z nakupujících.

Ukrajincům z Bachmutu, kteří nemají dostatek peněz, pak pomáhají dobrovolníci. "Do Bachmutu jezdíme každý týden. Přivážíme kamna místní výroby. Lidé pláčou, když vidí chleba a vodu. Je to děsivá podívaná," popsal dobrovolník Serhij.

Kromě ukrajinských dobrovolníků podporují místní obyvatelé i lidé z USA. Darují místním peníze i nejrůznější zboží, které Ukrajinci v nouzi potřebují. "Pak se to sem přiváží. Jde třeba o generátory nebo kamna. To vše se děje s jediným cílem: pomoci nám zvítězit," doplnil dobrovolník Oleksij.

U Bachmutu a Avdijivky stále - a to navzdory velkým ztrátám - útočí ruské jednotky s cílem ovládnout celou Doněckou oblast. Podle šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Vadyma Skibického chce Rusko tuto oblast získat do března.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dopravu na silnicích komplikuje v Česku sníh a vítr

Dopravu na některých místech republiky komplikují sněhové přeháňky, kvůli silnému větru se tvoří sněhové jazyky, podobně tomu bylo v pondělí. Problémy se sjízdností mají řidiči zejména na Vysočině, kde se stalo několik nehod. Kamiony v kopcích nemohou vyjet, stojí například v mohelnickém kopci v Olomouckém kraji.

V Libereckém kraji zůstává pro kamiony zavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a také dvě silnice na Liberecku. V Orlických horách je zavřená silnice z Šerlichu do Orlického Záhoří. Na horách dnes meteorologové čekají trvalejší sněžení se silným větrem, který by mohl na silnicích tvořit sněhové jazyky a závěje.

Silný vítr zastavil i provoz horního úseky lanovky na Sněžku, kterou opět zasáhl vítr o síle orkánu, měl rychlost přes 133 kilometrů za hodinu. Silný vítr na hřebenech Krkonoš má být celý den.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Juventus se odvolal proti odpočtu bodů k tribunálu Italského olympijského výboru

Fotbalový Juventus se odvolal k nejvyššímu sportovnímu soudu při Italském olympijském výboru proti odpočtu 15 ligových bodů za falšování účetnictví. Turínský klub o tom informoval na webu.

Tribunál italského svazu "Starou dámu" před dvěma týdny potrestal za to, že její vedení si v letech 2018 až 2020 z přestupů fotbalistů bralo protiprávní provize a investorům vykazovalo falešné zisky.

Další zprávy