Všude krev, šlapal jsem po lidském koberci. Svědectví z přeplněných cel v Bělorusku

Martin Novák Martin Novák
13. 8. 2020 16:57
Přes sedm tisíc lidí zatkli od nedělního večera běloruští policisté během protestů proti oficiálním výsledkům prezidentských voleb. Cely, ve kterých je drží, jsou podle výpovědí samotných zatčených lidí neuvěřitelné přeplněné. Podle záznamů dochází i k bití a násilí.
Tisíce Bělorusů v detenci: Protesty v Minsku neustávají | Video: Reuters

Ve městě Žodino vzdáleném padesát kilometrů od metropole Minsku policie ve čtvrtek začala lidi propouštět, stejně je tomu na jiných místech v zemi. "V cele určené pro osm lidí nás bylo šedesát," cituje jednoho z propuštěných rozhlasová stanice Rádio Svoboda.

Ve věznici Okrestina v Minsku zase jeden ze zadržených po svém čtvrtečním propuštění řekl, že v místnosti pro pět osob jich bylo osmadvacet.

Lidé bydlící poblíž tohoto zařízení natočili v noci křik vězňů bitých na dvoře. Audiozáznam zveřejnil na svých stránkách běloruský opoziční deník Naša Niva.

"Když mě spoutaného vedli na oddělení policie, leželo tam tolik zadržených, že jsem přes ně klopýtal a šlapal po jejich tělech. Vypadalo to jako živý koberec. Někteří leželi ve vlastní krvi," vypověděl zadržený novinář ruského serveru Znak.com Nikita Teliženko.

Vězením v Bělorusku si v minulosti prošel také opoziční aktivista Andrej Ramašeuski, který žije už několik let v České republice. I tady se zapojil do politiky, je členem České pirátské strany. "Doufal jsem, že za ty roky, co nejsem v Bělorusku, se něco změnilo, ale bohužel se nezměnilo nic. Lidé jsou biti, týráni, mučeni. Některé zadržené musejí propouštět, protože vazební věznice a místa, kam je svážejí, jsou brutálně přeplněné. Zavedenou praxí tamních ozbrojených složek také je, že zadržené vyvezou někam hodně daleko za město a tam je pustí," řekl pro Aktuálně.cz.

Stávky a výzvy sportovců

Ve čtvrtek protesty proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi dostaly nový impulz, protože některé továrny a podniky vstoupily do stávky. Vyplývá to z některých videí, která se objevila na internetu. Stávkuje například automobilka MAZ nebo velká chemička Azot ve městě Hrodno.

"Zatím si nemyslím, že by byla v proudu nějaká velká celostátní stávka. Ale co jsem viděl na internetu, tak některé podniky zastavily práci. Vypadá to, že protestuje velká automobilová továrna Belaz, prohlášení zveřejnila také Běloruská filharmonie (Belaz vyrábí velké nákladní vozy, bagry a stavební stroje - pozn. red.)," říká Ramašeuski.

"Pokud se ale Lukašenko udrží, přijdou represe, jaké Bělorusko ještě nezažilo. Nejaktivnější odpůrci Lukašenka skončí ve vězení, mnoho lidí ze země odjede," dodává.

Na sociálních sítích oznámili svůj odchod ze státní televize a státního rozhlasu někteří novináři. Zdůvodnili to tím, že se za současné situace nemohou dál podílet na vysílání.

"Rozhodl jsem se, že dnešní živé vysílání bude mým posledním," uvedl známý moderátor Jevgenij Perlin, který pracoval v televizi jako jeden z hlavních moderátorů od roku 2009 a uváděl kromě jiného přenosy z hudební soutěže Eurovize, která je v Bělorusku nesmírně populární.

Na sociální síti Instagram se ozvala také čtyřnásobná olympijská vítězka v biatlonu Darja Domračevová. Napsala, že je zděšená z násilí, a vyzvala policisty, aby skoncovali s "nespravedlivou hrůzou v ulicích".

Lidé se bojí o práci a důchody

Běloruska Maria Malinovská, která nyní pracuje a žije v Česku, vidí v současných protestech velkou změnu oproti minulosti. Bělorusko podle ní takové demonstrace a takový výbuch nespokojenosti ještě nezažilo. "Změna nastává i mezi starší generací, ale pomalu. Jsou to lidé, kteří nemají možnost a peníze podívat se jinam, vytvořit si svůj vlastní názor. Nemají s čím porovnávat, neumějí cizí jazyky, aby se dostali k alternativním informacím," vysvětluje Malinovská.

"Celý jejich život je soustředěný kolem televize, jejíž vysílání je cenzurované a zmanipulované. Když se od rána do večera roky díváte na proslovy Lukašenka a (ruského prezidenta Vladimira) Putina, tak už vás ani nenapadne, že existuje jiný úhel pohledu. Věřím, že i lidé ze starší generace mohou změnit názor, ale kdo by chtěl odcházet ze své komfortní zóny, kde pořád slibují stabilní Bělorusko a straší shnilým Západem? Lidé se bojí přijít o práci, o svůj skromný příjem nebo důchod," dodává žena.

Situace po volbách prý rozdělila i její nejbližší. "Moje rodina se rozdělila na dva tábory. Ta první, která umí jazyky a cestovala, podporuje protesty. Ta druhá, potomci dědy, který byl komunista, protesty odsuzuje a věří státní televizi," uvádí Běloruska.

Hlavní volební komise oznámila, že Lukašenko získal v nedělních volbách přes 80 procent hlasů. Opozice to jednoznačně odmítla a označovala výsledky za zfalšované. Opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská v úterý v obavách o svoji rodinu odjela do Litvy.

Ministři zahraničí Evropské unie budou v pátek jednat o situaci v Bělorusku. Jednou z variant je návrat k ekonomickým sankcím, zrušeným v roce 2016.

Video: Násilí v běloruských ulicích

Násilné potlačování protestů v Bělorusku | Video: Facebook
 

Právě se děje

Další zprávy