Vstup Rumunska do EU očima reportérů Aktuálně.cz

Vstup Rumunska do EU očima reportérů Aktuálně.cz
V Temešváru, třetím největším rumunském městě ležícím osmdesát kilometrů od hranic s Maďarskem, uspořádala radnice celovečerní kulturní program na náměstí zakončený hodinovou světelnou a hudební show.
Na náměstí Vítězství se před půlnocí sešly desetitísíce lidí. Evropských vlajek se objevilo ale jen několik málo. Mnozí lidé vnímají jako jistou křivdu, že jejich země nebyla přijata již před třemi lety jako například Česká republika.
Hlavní pódium slavnosti stálo před budovou temešvárské opery, postavené v roce 1875. Na jejích stěnách se objevovaly symboly dalších členských zemí unie.
Na opačném konci Náměstí Vítězství stojí Metropolitní katedrála. Tady, na schodech katedrály, postříleli na demonstraci 18. prosince 1989 četníci skupinu dětí. Touto událostí eskalovala rumunská revoluce započatá v Temešváru o několik dní dříve. Teodor Ciomocos (na snímku) si jako jeden z mála včera přinesl na náměstí vlajku Evropské unie.
Foto: Ondřej Besperát
2. 1. 2007 7:00
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy