Vstup Rumunska do EU očima reportérů Aktuálně.cz

Vstup Rumunska do EU očima reportérů Aktuálně.cz
V Temešváru, třetím největším rumunském městě ležícím osmdesát kilometrů od hranic s Maďarskem, uspořádala radnice celovečerní kulturní program na náměstí zakončený hodinovou světelnou a hudební show.
Na náměstí Vítězství se před půlnocí sešly desetitísíce lidí. Evropských vlajek se objevilo ale jen několik málo. Mnozí lidé vnímají jako jistou křivdu, že jejich země nebyla přijata již před třemi lety jako například Česká republika.
Hlavní pódium slavnosti stálo před budovou temešvárské opery, postavené v roce 1875. Na jejích stěnách se objevovaly symboly dalších členských zemí unie.
Na opačném konci Náměstí Vítězství stojí Metropolitní katedrála. Tady, na schodech katedrály, postříleli na demonstraci 18. prosince 1989 četníci skupinu dětí. Touto událostí eskalovala rumunská revoluce započatá v Temešváru o několik dní dříve. Teodor Ciomocos (na snímku) si jako jeden z mála včera přinesl na náměstí vlajku Evropské unie.
Foto: Ondřej Besperát
2. 1. 2007 7:00
 

Právě se děje

před 26 minutami

Pokud bude před volbami pandemický či nouzový stav, lidé v karanténě budou moci hlasovat do přenosných schránek či z auta. Návrh schválila vláda

Další zprávy