Všechny strany v Sýrii se dopustily válečných zločinů. Máme bezprecedentní množství důkazů, říká OSN

ČTK ČTK
26. 3. 2018 22:34
Pravomoc k vyšetřování válečných zločinů v Sýrii by v budoucnu mohl mít Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu nebo zcela nový speciální soud.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ženeva - Vyšetřovatelé a lidskoprávní aktivisté shromáždili množství důkazů v podobě fotografií, videí a výpovědí, podle kterých se všechny strany syrského konfliktu dopustily otřesných zločinů. Zřejmě ale nebude možné stíhat všechny pachatele. Podle agentury Reuters to v pondělí uvedl speciální právní výbor OSN.

Tým vedený někdejší francouzskou soudkyní Catherine Marchiovou-Uhelovou oznámil, že připravuje podklady k případům. Spolupracuje také s vyšetřovateli z několika zemí, včetně evropských států, jejichž soudy mohou využít principu univerzální jurisdikce při stíhání osob podezřelých z mezinárodních zločinů.

Podle nejnovější zprávy OSN by v budoucnu mohl pravomoc k vyšetřování válečných zločinů v Sýrii mít Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu nebo zcela nový soud zřízený za tímto účelem. Právní tým ve zprávě uvedl, že brzy uzavře konečnou podobu dohody s vyšetřovacím výborem OSN o přístupu k výpovědím a dalším důkazům shromážděným během syrské války.

"Množství videí a dalších snímků - stejně tak jako role, kterou sehrály sociální sítě - je bezprecedentní v poměru k důkazům shromážděným při vyšetřovaní veškerých mezinárodních zločinů," uvedl výbor ve zprávě s tím, že bohužel množství případů neumožní stíhat všechny pachatele.

Zároveň však právní tým uvedl, že je nutné, aby byly spravedlivě stíhány zločiny na všech stranách konfliktu, včetně těch týkajících se sexuálního násilí a násilí na dětech. Pravě tyto dvě oblasti budou pro soud prioritou, uvedl výbor.

Vyšetřovatelé se rovněž snaží získat informace od Organizace pro zákaz chemických zbraní o použití těchto zbraní v Sýrii.

Podle zprávy vyšetřovatelů OSN z 15. března syrské vládní síly a jejich spojenci znásilňovali a sexuálně obtěžovali ženy, dívky a muže ve snaze potrestat odpůrce vlády. Z právního pohledu jde o zločiny proti lidskosti a válečné zločiny.

Vyšetřovací komise vedená Paulem Pinheirem syrské vládní síly rovněž obvinila z válečných zločinů, jako jsou hromadné popravy, a obdobně přičetla zločiny některým opozičním skupinám.

Právní tým OSN uvedl, že bude pracovat nezávisle na syrském mírovém procesu s tím, že v otázce mezinárodních zločinů nelze vydávat amnestie.

Za sedm let občanské války podle exilové Syrské organizace pro lidská (SOHR) zahynulo v Sýrii přes půl milionu lidí, z nichž identifikovat se podařilo asi 350 000. Další miliony osob byly nuceny opustit své domovy.

Nebyl jsem zklamaný, že jsme nevyhráli. Chtěli jsme k tématu přilákat pozornost a to se díky ruské propagandě stalo i bez Oscarů, líčí Feras Fajád. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 21 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy