Všechno je pryč. Vanuatu sčítá škody po ničivé bouři

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
16. 3. 2015 7:36
V hlavním městě bouře zničila 90 procent budov, potvrzených obětí je zatím deset. Podle humanitární organizace Oxfam je ale pravděpodobné, že počet mrtvých poroste.
Port Villa, hlavní město souostroví Vanuatu, poté, co se přes něj přehnala tropická bouře Pam.
Port Villa, hlavní město souostroví Vanuatu, poté, co se přes něj přehnala tropická bouře Pam. | Foto: Reuters

Port Vila - Na tichomořské souostroví Vanuatu, které o víkendu ničivě zasáhla mohutná tropická bouře Pam, dál proudí humanitární pomoc, úřady ale stále neznají přesný rozsah škod.

Nic bližšího se zatím neví ani o osudu desetitisíců lidí, kteří žijí na odlehlých ostrovech, s nimiž stále není žádné spojení.

Do země se z Japonska vrací prezident Baldwin Lonsdale, podle nějž zásah živlu znamenal pro malý stát obrovskou ránu.

Na letišti v metropoli Port Vila přistálo dalších několik letadel z Austrálie a Nového Zélandu s nákladem potravin, pitné vody, stanů nebo léků.

Na vině globální změny klimatu?

V hlavním městě bouře zničila 90 procent budov, potvrzených obětí je zatím deset. Podle humanitární organizace Oxfam je ale pravděpodobné, že počet mrtvých poroste.

Některé menší ostrovy, které nemají ani evakuační centra, totiž bouře zasáhla plnou silou a prakticky veškerou zástavbu srovnala se zemí.

Prezident Lonsdale připustil, že Vanuatu se bude z následků bouře vzpamatovávat dlouho.

"Potom, co jsme dosáhli takového rozvoje, je to všechno pryč," řekl. Podle něj ke katastrofě přispěly i globální změny klimatu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Pět mrtvých po atentátu na vozidlo Tálibánu v afghánském Dželálábádu

Vozidlo radikálního hnutí Tálibán, které od poloviny srpna vládne v Afghánistánu, se stalo v neděli ve městě Dželálábád terčem dalšího bombového útoku. Podle prvních zpráv agentury AP si vyžádal pět mrtvých, včetně dvou civilistů, z nichž jedno bylo dítě. Tálibán se k incidentu dosud nevyjádřil.

Další zprávy