Na bar se zřítil vrtulník, záchranáři hledají přeživší

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 30. 11. 2013 18:05
Dosavadní bilance neštěstí ve skotském Glasgow hovoří o jednom mrtvém a 32 zraněných.
Záchranáři ohledávají místo neštěstí.
Záchranáři ohledávají místo neštěstí. | Foto: Reuters

Glasqow - Osm mrtvých a dvaatřicet zraněných. Taková je dosavadní bilance pátečního pádu policejního vrtulníku na střechu baru ve skotském městě Glasgow.

Prvotní informace hovořily o jednom mrtvém a pěti pohřešovaných, během odpoledne se ale situace změnila.

Třemi oběťmi je posádka zřícené helikoptéry - pilot a dva policisté. Smrt v troskách našlo i nejméně pět ze zhruba 120 hostů, kteří tou dobou v baru pobývali.

Počet obětí přitom může vzrůst, jelikož záchranné práce stále pokračují.

Nouzové přistání?

Příčina zřícení stroje se vyšetřuje, podle odborníků ale mohlo jít o nepovedené nouzové přistání kvůli poruše motoru.

Podle BBC byl mezi očitými svědky nehody mluvčí labouristické strany Jim Murphy. "Je to hrozná, hrozná scéna," řekl.

Když se neštěstí stalo, zrovna projížděl kolem. Další svědci mluví o tom, že pád byl velmi rychlý a strmý a stroj po dopadu neexplodoval, budova tak neskončila v plamenech.

Podle hasičů je dům nestabilní.
Podle hasičů je dům nestabilní. | Foto: Reuters

Zasahuje přes sto hasičů

Návštěvníků v baru The Clutha se po pádu vrtulníku zmocnila panika. Řadě z nich se podařilo jej po incidentu opustit. Mnoho dalších ale v nízké budově uvízlo.

Policejní prezident Stephen House uvedl, že není možné s jistotou říct, jestli jsou v klubu stále ještě uvězněni nějací lidé. Pátrání stále pokračuje.

"S ohledem na způsobenou škodu a její povahu to zabere nějaký čas, než bude prohledávání dokončeno a než zhodnotíme, jakým způsobem se pustíme do vyšetřování," řekl House.

Podle hasičů je dům nestabilní, takže lidé uvěznění v baru by stále byli ve velkém ohrožení.

"Máme tu 125 hasičů, kteří pracují venku, ale i uvnitř budovy. Jsou ve sklepě i na střeše," řekl BBC jeden z velitelů záchranného zásahu.

Malý vrtulník Eurocopter typu EC 135 T2 se v centru třetího největšího britského města zřítil v pátek před půlnocí, asi ve 22:30 místního času (23:30 SELČ). V tu dobu v baru hrála místní hudební skupina Esperanza, její členové vyvázli bez zranění.

 

Právě se děje

před 18 minutami

V Česku dnes k 18:00 přibylo přes 6800 případů covidu-19, rekordní je i počet úmrtí

V pondělí přibylo v Česku dalších 89 úmrtí lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší počet zemřelých za den od začátku epidemie. V úterý bylo zatím k 18:00 zaznamenáno dalších 33 mrtvých na celkem 1600. Případů nemoci covid-19 bylo za dnešek k večeru potvrzeno přes 6800, což je nejvyšší nárůst za den k 18:00 za celou dobu epidemie v Česku. Nejvýraznější nárůst je stále na Zlínsku. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Dále zrychluje také nárůst množství lidí, kteří skončili po nákaze koronavirem v nemocnicích. Podle posledních údajů ministerstva za pondělí přibylo 343 hospitalizovaných na celkových 4064, zatímco v předchozích dnech nárůst nepřesáhl tři stovky za den. Ve vážném stavu je 634 hospitalizovaných.

Od 1. března, kdy se objevily v zemi první případy nákazy, bylo zaznamenáno dohromady 188.773 případů covidu-19.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy