Na bar se zřítil vrtulník, záchranáři hledají přeživší

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 30. 11. 2013 18:05
Dosavadní bilance neštěstí ve skotském Glasgow hovoří o jednom mrtvém a 32 zraněných.
Záchranáři ohledávají místo neštěstí.
Záchranáři ohledávají místo neštěstí. | Foto: Reuters

Glasqow - Osm mrtvých a dvaatřicet zraněných. Taková je dosavadní bilance pátečního pádu policejního vrtulníku na střechu baru ve skotském městě Glasgow.

Prvotní informace hovořily o jednom mrtvém a pěti pohřešovaných, během odpoledne se ale situace změnila.

Třemi oběťmi je posádka zřícené helikoptéry - pilot a dva policisté. Smrt v troskách našlo i nejméně pět ze zhruba 120 hostů, kteří tou dobou v baru pobývali.

Počet obětí přitom může vzrůst, jelikož záchranné práce stále pokračují.

Nouzové přistání?

Příčina zřícení stroje se vyšetřuje, podle odborníků ale mohlo jít o nepovedené nouzové přistání kvůli poruše motoru.

Podle BBC byl mezi očitými svědky nehody mluvčí labouristické strany Jim Murphy. "Je to hrozná, hrozná scéna," řekl.

Když se neštěstí stalo, zrovna projížděl kolem. Další svědci mluví o tom, že pád byl velmi rychlý a strmý a stroj po dopadu neexplodoval, budova tak neskončila v plamenech.

Podle hasičů je dům nestabilní.
Podle hasičů je dům nestabilní. | Foto: Reuters

Zasahuje přes sto hasičů

Návštěvníků v baru The Clutha se po pádu vrtulníku zmocnila panika. Řadě z nich se podařilo jej po incidentu opustit. Mnoho dalších ale v nízké budově uvízlo.

Policejní prezident Stephen House uvedl, že není možné s jistotou říct, jestli jsou v klubu stále ještě uvězněni nějací lidé. Pátrání stále pokračuje.

"S ohledem na způsobenou škodu a její povahu to zabere nějaký čas, než bude prohledávání dokončeno a než zhodnotíme, jakým způsobem se pustíme do vyšetřování," řekl House.

Podle hasičů je dům nestabilní, takže lidé uvěznění v baru by stále byli ve velkém ohrožení.

"Máme tu 125 hasičů, kteří pracují venku, ale i uvnitř budovy. Jsou ve sklepě i na střeše," řekl BBC jeden z velitelů záchranného zásahu.

Malý vrtulník Eurocopter typu EC 135 T2 se v centru třetího největšího britského města zřítil v pátek před půlnocí, asi ve 22:30 místního času (23:30 SELČ). V tu dobu v baru hrála místní hudební skupina Esperanza, její členové vyvázli bez zranění.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Nový sníh může v pátek zkomplikovat dopravu, hlavně na severu a východě republiky

Na severu a východě České republiky bude v pátek opět sněžit, místy připadne od pěti do deseti centimetrů mokrého sněhu, který může lámat stromy a působit výpadky proudu. Komplikace lze čekat také v dopravě. Na svém webu to ve čtvrtek uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jeho upozornění před novou sněhovou pokrývkou platí od pátečního ráno do večera až noci pro severní oblasti Ústeckého, Libereckého a Olomouckého kraje, severovýchod Královéhradeckého, Pardubického a Zlínského kraje a celý Moravskoslezský kraj.

Řidičům meteorologové doporučují, aby při cestování do těchto regionů sledovali dopravní zpravodajství a jezdili opatrně. Do hor by se neměli vydávat bez zimní výbavy, včetně sněhových řetězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy