Na bar se zřítil vrtulník, záchranáři hledají přeživší

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 30. 11. 2013 18:05
Dosavadní bilance neštěstí ve skotském Glasgow hovoří o jednom mrtvém a 32 zraněných.
Záchranáři ohledávají místo neštěstí.
Záchranáři ohledávají místo neštěstí. | Foto: Reuters

Glasqow - Osm mrtvých a dvaatřicet zraněných. Taková je dosavadní bilance pátečního pádu policejního vrtulníku na střechu baru ve skotském městě Glasgow.

Prvotní informace hovořily o jednom mrtvém a pěti pohřešovaných, během odpoledne se ale situace změnila.

Třemi oběťmi je posádka zřícené helikoptéry - pilot a dva policisté. Smrt v troskách našlo i nejméně pět ze zhruba 120 hostů, kteří tou dobou v baru pobývali.

Počet obětí přitom může vzrůst, jelikož záchranné práce stále pokračují.

Nouzové přistání?

Příčina zřícení stroje se vyšetřuje, podle odborníků ale mohlo jít o nepovedené nouzové přistání kvůli poruše motoru.

Podle BBC byl mezi očitými svědky nehody mluvčí labouristické strany Jim Murphy. "Je to hrozná, hrozná scéna," řekl.

Když se neštěstí stalo, zrovna projížděl kolem. Další svědci mluví o tom, že pád byl velmi rychlý a strmý a stroj po dopadu neexplodoval, budova tak neskončila v plamenech.

Podle hasičů je dům nestabilní.
Podle hasičů je dům nestabilní. | Foto: Reuters

Zasahuje přes sto hasičů

Návštěvníků v baru The Clutha se po pádu vrtulníku zmocnila panika. Řadě z nich se podařilo jej po incidentu opustit. Mnoho dalších ale v nízké budově uvízlo.

Policejní prezident Stephen House uvedl, že není možné s jistotou říct, jestli jsou v klubu stále ještě uvězněni nějací lidé. Pátrání stále pokračuje.

"S ohledem na způsobenou škodu a její povahu to zabere nějaký čas, než bude prohledávání dokončeno a než zhodnotíme, jakým způsobem se pustíme do vyšetřování," řekl House.

Podle hasičů je dům nestabilní, takže lidé uvěznění v baru by stále byli ve velkém ohrožení.

"Máme tu 125 hasičů, kteří pracují venku, ale i uvnitř budovy. Jsou ve sklepě i na střeše," řekl BBC jeden z velitelů záchranného zásahu.

Malý vrtulník Eurocopter typu EC 135 T2 se v centru třetího největšího britského města zřítil v pátek před půlnocí, asi ve 22:30 místního času (23:30 SELČ). V tu dobu v baru hrála místní hudební skupina Esperanza, její členové vyvázli bez zranění.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy