Vrtulník Ingenuity úspěšně zvládl druhý let na Marsu, poslal fotografii povrchu

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 4. 2021 18:26
Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA podruhé úspěšně vzlétl a přistál na Marsu. Tentokrát vystoupal o něco výš než při prvním pokusu v pondělí, provedl více manévrů a vznášel se déle. Černobílou navigační kamerou se stroji také podařilo vyfotit povrch planety. Na Twitteru to oznámila Laboratoř tryskových motorů (JPL).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: NASA, JPL-Caltech

Helikoptéra o velikosti malého dronu přistála na Marsu 18. února uschovaná v útrobách vozítka Perseverance. Má ale samostatný program. Není vybavená žádnými vědeckými přístroji, jejím jediným úkolem je vyzkoušet možnost využívat v budoucnu při zkoumání povrchu mimozemských těles podobné létající aparáty.

V pondělí vrtulník jen vzlétl a chvíli se vznášel v třímetrové výšce, dnes ho pracovníci JPL naprogramovali k dosažení milníku pěti metrů. Poté, co chvíli setrval na místě, aparát provedl mírný pětistupňový náklon a dva metry popoletěl stranou. Po dalším vznášení se na místě provedl několik otoček a natočil kamerou okolí. Na zveřejněné fotografii je kromě marťanského okolí vidět i stín helikoptérky. Ta se následně vrátila a přistála ve výchozím bodě. Celý manévr trval 51,9 sekundy.

"Helikoptéra se zastavila, vznášela na místě a otočila se, aby svou kameru natočila do různých stran," uvedl hlavní pilot Havard Grip. "Potom se vrátila zpátky doprostřed letového prostoru a přistála. Zní to jednoduše, ale je tu mnoho neznámých ohledně létání s vrtulníkem na Marsu. Proto jsme tu - abychom ty neznámé proměnili ve známé," dodal pilot.

Podle JPL byl dnešek osmnáctým z třiceti marťanských dnů určených jako takzvané okno pro letové testy Ingenuity. Ingenuity je velice lehký stroj, má hmotnost pouhých 1,8 kilogramu. Jeho rotory vyrobené z karbonových vláken se točí proti sobě a k umožnění vzletu v řídké atmosféře rudé planety musejí vyvinout rychlost 2400 otáček za minutu. To je podstatně víc, než potřebují k létání helikoptéry na Zemi.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Za vraždu cyklistky v Olomouci si muž odpyká 25 let, odvolání vzal zpět

Za loňskou brutální vraždu cyklistky na okraji Olomouce si osmačtyřicetiletý Rostislav Basler definitivně odpyká výjimečný trest 25 let. Na začátku jednání u olomouckého vrchního soudu vzal dnes své odvolání nečekaně zpět. Muž původně s vinou souhlasil, odvolal se pouze do výše trestu. Kromě výjimečného trestu má uloženu také zabezpečovací detenci. Znalci jej totiž označili za agresivního sadistu, který je pro společnost extrémně nebezpečný.

Případ se stal loni 15. dubna na periferii Olomouce. Muž si jednapadesátiletou cyklistku náhodně vytipoval a počíhal si na ni podle obžaloby na rozcestí u božích muk. Poté, co odmítla jeho výzvu k sexu, ji surově napadl. Pětkrát ji udeřil sekerou sečnou stranou do hlavy a trupu, bodl kuchyňským nožem do krku a poté s největší pravděpodobností ještě rdousil rukou. Žena utrpěla řadu zranění, zemřela na místě. Bezprostřední příčinou byl krvácivý šok, vykrvácela z proříznuté hrdelní žíly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy