Vrtulník Ingenuity úspěšně zvládl druhý let na Marsu, poslal fotografii povrchu

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 4. 2021 18:26
Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA podruhé úspěšně vzlétl a přistál na Marsu. Tentokrát vystoupal o něco výš než při prvním pokusu v pondělí, provedl více manévrů a vznášel se déle. Černobílou navigační kamerou se stroji také podařilo vyfotit povrch planety. Na Twitteru to oznámila Laboratoř tryskových motorů (JPL).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: NASA, JPL-Caltech

Helikoptéra o velikosti malého dronu přistála na Marsu 18. února uschovaná v útrobách vozítka Perseverance. Má ale samostatný program. Není vybavená žádnými vědeckými přístroji, jejím jediným úkolem je vyzkoušet možnost využívat v budoucnu při zkoumání povrchu mimozemských těles podobné létající aparáty.

V pondělí vrtulník jen vzlétl a chvíli se vznášel v třímetrové výšce, dnes ho pracovníci JPL naprogramovali k dosažení milníku pěti metrů. Poté, co chvíli setrval na místě, aparát provedl mírný pětistupňový náklon a dva metry popoletěl stranou. Po dalším vznášení se na místě provedl několik otoček a natočil kamerou okolí. Na zveřejněné fotografii je kromě marťanského okolí vidět i stín helikoptérky. Ta se následně vrátila a přistála ve výchozím bodě. Celý manévr trval 51,9 sekundy.

"Helikoptéra se zastavila, vznášela na místě a otočila se, aby svou kameru natočila do různých stran," uvedl hlavní pilot Havard Grip. "Potom se vrátila zpátky doprostřed letového prostoru a přistála. Zní to jednoduše, ale je tu mnoho neznámých ohledně létání s vrtulníkem na Marsu. Proto jsme tu - abychom ty neznámé proměnili ve známé," dodal pilot.

Podle JPL byl dnešek osmnáctým z třiceti marťanských dnů určených jako takzvané okno pro letové testy Ingenuity. Ingenuity je velice lehký stroj, má hmotnost pouhých 1,8 kilogramu. Jeho rotory vyrobené z karbonových vláken se točí proti sobě a k umožnění vzletu v řídké atmosféře rudé planety musejí vyvinout rychlost 2400 otáček za minutu. To je podstatně víc, než potřebují k létání helikoptéry na Zemi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy