Vrazi Romů z Maďarska dostali doživotí

ČTK ČTK
8. 5. 2015 19:30
Odvolací soud potvrdil rozsudky nad čtveřicí mužů, kteří v letech 2008 až 2009 zavraždili šest lidí.
Pohřeb jedné z obětí útočníků v roce 2009.
Pohřeb jedné z obětí útočníků v roce 2009. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarský odvolací soud potvrdil tresty nad čtyřmi muži, kteří měli na svědomí protiromské útoky, při nichž v letech 2008 a 2009 zahynulo šest Romů, včetně pětiletého chlapce.

Tři odsouzení dostali v roce 2013 doživotní trest bez možnosti podmínečného propuštění a odvolací soud s tímto verdiktem souhlasil. Potvrdil i trest pro čtvrtého muže, který dostal třináct let vězení.

Podle obžaloby tři pachatelé od července 2008 do srpna 2009 napadali romské osady u malých obcí ve středním a východním Maďarsku, zapalovali romská obydlí a po prchajících lidech stříleli.

Při útocích, kterých bylo údajně devět, použili kromě střelných zbraní i granáty a zápalné lahve. Čtvrtý obžalovaný dělal trojici při posledních dvou útocích řidiče.

Mezi útočníky byl i voják, který sloužil v mezinárodní misi v Kosovu.

Rasistické násilí tehdy šokovalo celou zemi a vedlo i k obviněním policie, že dostatečně nechrání romskou menšinu. Dalších pět lidí bylo během protiromských pogromů vážně zraněno.

Celkem podle obžaloby muži vypálili 78 střel, hodili 11 Molotovových koktejlů a ohrozili bezpečnost 55 lidí.

Oběti následky útoků pociťují dodnes. Jak řekla sestra zabité pětačtyřicetileté ženy z vesnice Kisleta, jejich jednaosmdesátiletá matka kvůli útoku "stále asi třikrát denně pláče". Při napadení vesnice byla tehdy těžce zraněna i třináctiletá dcera oběti.

Skupina provinilců byla zadržena 21. srpna 2009 v Debrecínu. Prokurátor v obžalobě uvedl, že pachatelé byli při všech svých činech motivováni rasovou nenávistí a své útoky připravova

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy